Producenci apelują jednak o ostrożność, gdyż wyniki będą zależeć od pogody.

 Przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa i Cogeca, stwierdził, że z najświeższych danych wynika, że produkcja powinna utrzymać się na stabilnym poziomie w tym roku, osiągając poziom 296,6 mln ton, co stanowi wzrost w wysokości 0,8 proc. w stosunku do 2016 r.

Producenci jednak ostrożnie podchodzą do tych prognoz, gdyż jest jeszcze zbyt wcześnie by oszacować potencjalne plony. Wiele zależy od pogody w najbliższych miesiącach. Areał upraw w tym roku spadł o 1,8 proc., gdyż rolnicy zmagają się z poważnymi problemami finansowymi wynikającymi z niskich cen.

Copa i Cogeca ciesza się z marcowej wypowiedzi komisarza ds. rolnictwa UE, Phila Hogana, który ogłosił stworzenie obserwatorium rynku zbóż, roślin oleistych i białkowych, by uzupełnić wiedzę rolników i spółdzielni na temat zmian zachodzących na rynku i umożliwić im szybsze reakcje.

Rolnicy chcą znać więcej szczegółów na temat funkcjonowania rynków i zwracać więcej uwagi na produkcję wtórną, która pozwala im na zróżnicowanie źródeł dochodów. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy WPR coraz bardziej orientuje się na rynek, a na rynkach występują coraz większe wahania.

Nowe obserwatorium rynku powinno zacząć działać przed latem tego roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!