Wg Copa Cogeca produkcja zbóż powinna utrzymać się na stabilnym poziomie w tym roku, osiągając poziom 296,6 mln t, co oznaczałoby wzrost o 0,8 proc. w stosunku do 2016 r. Producenci skupieni w organizacji podchodzą jednak ostrożnie do tych prognoz, gdyż jest jeszcze zbyt wcześnie na oszacowanie plonów. Wiele zależy od pogody w najbliższych miesiącach.

Areał upraw w tym roku spadł o 1,8 proc., gdyż rolnicy zmagają się z poważnymi problemami finansowymi wynikającymi z niskich cen. W związku z tym Copa była zadowolona z marcowej wypowiedzi komisarza ds. rolnictwa UE, Phila Hogana. Ogłosił on stworzenie obserwatorium rynku zbóż, roślin oleistych oraz białkowych, by uzupełnić wiedzę rolników i spółdzielni na temat zmian zachodzących na rynku i umożliwić szybsze reagowanie.

Rolnicy chcą znać więcej szczegółów na temat funkcjonowania rynków i zwracać więcej uwagi na produkcję wtórną, która pozwala im na zróżnicowanie źródeł dochodów, informuje FAMMU/FAPA. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy wspólna polityka rolna (WPR) coraz bardziej orientuje się na rynek, na którym występują coraz większe wahania. Nowe obserwatorium rynku powinno zacząć działać przed latem tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!