Przemawiając podczas spotkania, przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca powiedział, że 750,000 europejskich producentów mleka odczuwa problemy związane ze zbyt niskimi marżami i brakiem płynności finansowej. W większości krajów ceny wypłacane producentom nie pokrywają nawet kosztów produkcji. Bez wsparcia Komisji Europejskiej sytuacja ta stanie się nie do zniesienia w perspektywie krótkoterminowej.

Potrzebujemy go natychmiast, by nie dopuścić do znacznego spadku zdolności produkcyjnej, na który nie możemy sobie pozwolić ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność. W perspektywie średnioterminowej szczególnie ważne będą białka zwierzęce, a białka znajdujące się w mleku będą stanowić kluczowy element zrównoważonej diety. Spadek zdolności produkcyjnej w sektorze mleka doprowadziłby również do pojawienia się zakłóceń na rynku mięsa. Dlatego też Copa-Cogeca apeluje do Komisji o podjęcie natychmiastowych działań by złagodzić problem płynności finansowej, z którym zmagają się producenci mleka.

 Do najważniejszych środków należy umożliwienie państwom członkowskim wcześniejszego wypłacenia płatności bezpośrednich, jeszcze przed 1 grudnia, oraz upewnienie się, że kary za przekroczenie kwoty w sezonie 2014/2015 wrócą do sektora, by pomóc rolnikom rozwiązać problem braku płynności finansowej. Ok. 700 mln euro zniknie z sektora w tak trudnym okresie, gdy rolnicy rozpaczliwie potrzebują pieniędzy. Środki te muszą w związku z tym wrócić do sektora i zostać wykorzystane na inwestycje, pomoc dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, promocję na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich oraz programy, jakości. Ponadto, celem sieci bezpieczeństwa jest stworzenie prawdziwego dolnego progu opłacalności na rynku, by rolnicy nie rezygnowali z działalności. Producenci w większości krajów uzyskują ceny znacznie poniżej kosztów produkcji i poniżej poziomu sieci bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!