PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Copa – Cogeca za odnowieniem pozwolenia na stosowanie herbicydów z glifosatem

Copa – Cogeca za odnowieniem pozwolenia na stosowanie herbicydów z glifosatem Copa – Cogeca za odnowieniem pozwolenia na stosowanie herbicydów z glifosatem; Fot. pixabay.com)

Autor: farmer.pl

Dodano: 15-04-2016 11:46

Tagi:

Po głosowaniu w Parlamencie Europejskim, kiedy eurodeputowani zdecydowali o utrzymaniu na unijnym rynku herbicydów, w których substancją aktywną jest glifosat, Copa i Cogeca zwraca się do UE o odnowienie pozwolenia.Copa i Cogeca wezwały Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) do odnowienia pozwolenia ich stosowania. Sekretarz generalny Copa-Cogeca, powiedział, że po tym, jak EFSA potwierdziła, że substancja ta jest bezpieczna, oczekujemy, że Komisja Europejska przedłuży zezwolenie jej stosowania o 15 lat.

Z radością przyjęliśmy wiadomość, że eurodeputowani w dzisiejszym głosowaniu uznali konieczność utrzymania konkurencyjności rolników i spółdzielni rolnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów.

Glifosat jest często występującym składnikiem herbicydów stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE i bardzo ważnym narzędziem dla rolników, ze względu na jego dostępność i przystępną cenę. Substancja ta jest bardzo często używana w uprawach zbóż, a także w winnicach, sadach i plantacjach oliwek w całej UE. Pomaga ona zwalczać chwasty, które konkurują z uprawami. Bez niej produkcja będzie zagrożona.

Sytuacja ta byłaby katastrofalna w skutkach dla całej UE, ze względu na kryzys, z jakim zmaga się aktualnie branża rolnicza i konieczność zaspokojenia wzrastającego światowego popytu na żywność. Kontrola chemiczna jest ponadto warunkiem wstępnym umożliwiającym stosowanie niektórych praktyk rolnych takich, jak uprawy bez orki lub uprawy zminimalizowane, przyczyniających się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i erozji gleby.

Glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie. Jeśli zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej nie zostanie wydane, skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!