Copa i Cogeca wyraziły zadowolenie z wyników głosowania w Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, która opowiedziała się za utrzymaniem pozwoleń na przywóz i zasad dotyczących przekazywania statystyk dla alkoholu etylowego wytwarzanego z surowców rolnych, podkreślając, że pozwoli to na utrzymanie przejrzystości i równowagi na rynku.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca powiedział, że decyzja posłów do Parlamentu Europejskiego o odrzuceniu wniosku Komisji, w którym znalazły się plany dotyczące zniesienia pozwoleń na przywóz alkoholu etylowego w ramach procesu uproszczenia stanowi krok we właściwym kierunku. Bez pozwoleń na przywóz nie bylibyśmy w stanie planować na przyszłość i nie wiedzielibyśmy jakie wielkości mogłyby trafić na rynek UE z krajów trzecich.

Świadectwa przywozowe gwarantują identyfikowalność i informują o pochodzeniu importów oraz umożliwiają przewidzenie zmian w zakresie pochodzenia produktów w perspektywie krótkoterminowej. Aktualne statystyki są niezbędnym źródłem informacji i pozwalają na utrzymanie przejrzystości na rynku. Stanowią również podstawę decyzji politycznych. 

Wniosek Komisji doprowadziłby do zniszczenia ważnych statystyk odnośnie produkcji w z podziałem surowce, z których wytwarza się alkohol obejmujących konsumpcję, zapasy, przepływy handlowe i roczny bilans alkoholu etylowego. Sytuacja ta byłaby nie do przyjęcia.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!