PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Copa-Cogeca za zatwierdzeniem glifosatu na 15 lat

 Copa-Cogeca za zatwierdzeniem glifosatu na 15 lat Copa i Cogeca wyraziły ubolewanie z powodu planów Komisji dotyczących wydania ponownego zatwierdzenia glifosatu na dziesięć, a nie na piętnaście lat (Fot.Chafer Machinery Flickr)

Autor: farmer.pl

Dodano: 22-05-2017 09:31

Tagi:

Copa i Cogeca wyraziły ubolewanie z powodu planów Komisji dotyczących wydania ponownego zatwierdzenia glifosatu na dziesięć, a nie na piętnaście lat.Copa-Cogeca stwierdziła, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) wydały pozytywną ocenę naukową.

 Sekretarz generalny Copa i Cogeca, podkreślił, że EFSA jak i ECHA opublikowały solidne dowody naukowe wspierające pełne ponowne zatwierdzenie tej szeroko stosowanej substancji czynnej na 15 lat ze względu na brak obaw związanych z jej bezpieczeństwem.

Zdaniem Copa-Cogeca należy mieć wzgląd te opinie i utrzymać zaufanie do EFSA i wysokich norm, których przestrzegają producenci w UE.

 Podawanie w wątpliwość procesu decyzyjnego opartego na dowodach naukowych, który obowiązuje w UE wpłynie negatywnie na wiarygodność unijnych władz i zagrozi wysokim unijnym normom bezpieczeństwa, równocześnie ograniczając konkurencyjność unijnych rolników i osłabiając ich pozycję względem ich konkurentów spoza UE.

Wypowiedź ta padła w związku z przygotowaniami KE do ponownego podjęcia dyskusji z państwami członkowskimi na temat możliwego odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosatu na 10 a nie na 15 lat.

Copa i Cogeca twierdzą, że glifosat jest najczęściej stosowaną substancją czynną w herbicydach w UE umożliwiającym produkcję zdrowiej, wysokiej, jakości żywności po przystępnej cenie. Jego stosowanie ma kluczowe znaczenie, gdyż w połączeniu z międzyplonem pozwala na zapobieganie erozji i zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych.

Ze względu na brak dowodów naukowych odradzających ponowne zatwierdzenie, Copa-Cogeca apeluje do UE o jego zatwierdzenie na pełen piętnastoletni okres zgodnie z przepisami UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!