Sekretarz generalny Copa i Cogeca, powiedział, że z radością przyjmuje informację, że unijni ministrowie rolnictwa zdecydowali o przeznaczeniu 500 milionów euro, które wyasygnował komisarz Hogan, na pomoc w walce z niespotykanym kryzysem, który dotknął unijne rynki rolne.

Pakiet ratunkowy jest wart 150 milionów euro. Środki mogą być przeznaczone na realizację inicjatyw na szczeblu unijnym, które są skierowane do producentów mleka i mają służyć realizacji dobrowolnych działań prowadzących do ograniczenia produkcji. Równie bardzo cieszą nas koperty krajowe, których łączna wartość wyniesie 350 milionów euro, a które będą wsparciem celowym przeznaczonym dla unijnych producentów mleka i hodowców.

-Czekamy na szczegółowe informacje i wyjaśnienia, które pojawią się w najbliższych tygodniach, kiedy eksperci krajowi będą dyskutować o tym pakiecie ratunkowym. Wzywamy ich do możliwie najszybszego zaakceptowania pakietu, który zawiera także aktualizację cen za wycofywane z rynku owoce i warzywa, a także propozycje rozwiązań dla producentów wieprzowiny. Pakiet ten pozwoli rozwiązać krótkoterminowe problemy rolników związane z płynnością finansową, dzięki czemu będą oni mogli zaspokoić przyszły popyt - powiedział sekretarz generalny.

Podobał się artykuł? Podziel się!