Według Copa-Cogeca, apel został wystosowany w związku z publikacją raportu Komisji Europejskiej na temat pakietu mlecznego. Przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca, powiedział, że cieszy się, że pakiet mleczny jest realizowany w całej UE. Producenci mleka ponieśli ogromne straty w ostatnim czasie, a pakiet pomaga poprawić ich pozycję.

Kontrakty, o których mowa w pakiecie, pozwalają zmniejszyć skutki wahań na rynku i zapewnić producentom większą przewidywalność. Sytuacja na rynku się poprawia, rosną między innymi ceny produktów mleczarskich.

Rozczarowanie budzi jednak niedawna decyzją Komisji Europejskiej polegającą na ponownym wypuszczeniu zapasów odtłuszczonego mleka w proszku na rynek. Zdaniem Copa-Cogeca jest na to jeszcze za wcześnie.

Copa-Cogeca uważają, że pakiet powinien obowiązywać również po 2020 r., by rolnicy mogli więcej zyskać na sprzedaży swoich produktów. Dzięki zapisom obejmującym organizacje producentów, pakiet mleczny pozwala na wzmocnienie pozycji rolników w krajach, gdzie brakuje spółdzielni mleczarskich lub gdzie ich udział w rynku jest niewielki. Dzięki spółdzielniom rolnicy mogą uzyskać wyższe ceny za swoje produkty.

W związku z tym, Copa-Cogeca zachęcają do wymiany informacji na temat dobrych praktyk związanych z tworzeniem organizacji producentów, w tym spółdzielni. Ogromne znaczenie ma zbadanie możliwości finansowania z funduszy polityki rozwoju obszarów wiejskich. Spółdzielnie powinny mieć możliwość rozwoju - w tym rozrastania się i prowadzenia działalności na szerszą skalę, by zwiększyć swoją wydajność.

Pakiet mleczny nie wystarczy jednak, by sprostać wszystkim wyzwaniom. Należy go uzupełnić o narzędzia chroniące dochody rolników przed zagrożeniami, czyli na przykład o umowy na stałe ceny czy rynki terminowe. Ważne jest także zwiększenie skuteczności sieci bezpieczeństwa. Ryzyko występujące na rynkach zewnętrznych mogłoby być objęte ubezpieczeniem kredytów eksportowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!