W czasie głosowania na sesji plenarnej poświęconej aktualizacji unijnych przepisów na temat leków weterynaryjnych eurodeputowani poparli zakaz zbiorowego i prewencyjnego poddawania zwierząt terapii antybiotykowej, a także udzielili wsparcia rozwiązaniom w zakresie rozwoju badań nad nowymi lekami.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca – powiedział, że z wielką radością przyjął wynik głosowania w PE, ale powiedział, że trzeba pamiętać, że pierwsze jego skutki będą widoczne na rynku za kilka lat. Oceniana będzie skuteczność przyjętych rozwiązań w oparciu o innowacje (badania i rozwój nowych substancji), dostępność weterynaryjnych produktów leczniczych we wszystkich państwach członkowskich, dla wszystkich gatunków i uwarunkowań oraz przystępność ww. produktów leczniczych w kontekście poprawy konkurencyjności na rynku.

Copa-Cogeca uważają, że antybiotyki powinny być stosowane w sposób odpowiedzialny. Należąc do Europejskiej Platformy na rzecz Odpowiedzialnego Stosowania Leków u Zwierząt (EPRUMA), jesteśmy przekonani, że antybiotyki powinny być stosowane możliwie najrzadziej i w możliwie najmniejszej ilości. Zakaz używania niektórych antybiotyków mógłby doprowadzić np. do problemów w zakresie dobrostanu zwierząt, gdyż w przypadku niektórych gatunków, w niektórych miejscach, są one jedyną dopuszczalną metodą walki z bakteriami.

Copa-Cogeca nie uważają, aby zakaz profilaktycznego wykorzystywania antybiotyków był uzasadniony. Odpowiedzialne stosowanie leków bakteriobójczych jest bardzo ważne, nawet, jeśli mamy świadomość, że konieczne jest istnienie innych wymogów w zakresie hodowli zwierząt, wykorzystywanych do produkcji żywności niż zwierząt domowych, to właściwe korzystanie z możliwości profilaktycznych należy do dobrych praktyk weterynaryjnych.

Copa-Cogeca są także zaniepokojone zakazem internetowej sprzedaży antybiotyków i leków weterynaryjnych dostępnych wyłącznie na receptę. Możliwość zakupienia w Internecie weterynaryjnych produktów leczniczych ułatwia dostęp do nich, pozwala na ich zakup za korzystniejszą cenę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!