W grupie roboczej zajmującej się winem, wielu członków, głównie z krajów będących dużymi producentami, czyli z Francji, Hiszpanii, Włoch i Niemiec skarżyło się na słabe warunki pogodowe, a w szczególności na przymrozki, które źle wpłyną na tegoroczne zbiory.

Przewodniczący grupy roboczej „Wino” powiedział, że Francję nawiedziła w kwietniu potężna fala przymrozków i istnieją obawy o dalsze szkody w maju. Na tym etapie niemożliwe jest podanie dokładnych danych i szacunków start, ale są informacje o większości dotkniętych obszarów. Najciężej dotknięta została Alzacja, a w Szampanii niszczeniu uległo 20 – 25 proc. pąków. Langwedocja - Roussillon oraz dolina Renu też odczuły ogromne straty: region Aude stracił 20-50 proc. plonów a Ventoux 60-70 proc. W dolinie Loary straty mogą wynieść 40-50 proc. a w Bordeaux szacuje się, że będzie to 50 proc.

 Włoski sektor rolnictwa również padł kwietniu ofiarą złych warunków pogodowych - późnowiosenne przymrozki spowodowały poważne szkody w winnicach. W Toskanii na przykład mówi się o stratach na poziomie 80 mln euro - zniszczeniu uległo 20 proc. plonów. W obszarach Chianti, Chianti Classico oraz Chianti Rufina niektórzy producenci stracili nawet 90 proc. swojej produkcji. W Hiszpanii blisko 18 000 hektarów uległo zniszczeniu przez ciężkie przymrozki pod koniec kwietnia - poinformowała delegacja hiszpańska. Najciężej dotknięte regiony to Castilla León oraz Rioja, ale również Galicja, Nawarra i niektóre części Aragonii i Katalonii. Castilla i León straciły ponad 7000 hektarów, co zapowiada poważne kłopoty w sektorze.

Winnice w Czechach również zostały dotknięte przymrozkami, spodziewany spadek plonów na poziomie 15 – 20 proc. w rejonie Moraw Południowych, gdzie znajduje się 17 000 hektarów winnic.

Regionami szczególnie dotkniętymi w Austrii są Styria i Burgenland. Aktualnie mówi się o 20 proc. straty w Styrii i Burgenlandzie oraz o 1 proc. na południu kraju. Delegacja austriacka alarmowała, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Cała Holandia odczuła przymrozki pod koniec kwietnia. Pogoda zniszczyła wiele winnic, szczególnie tych, z wczesnymi odmianami. Ostateczny rozmiar strat będzie zależał od dalszego stanu winnic, wiele wyjaśni się w ciągu nadchodzących tygodni.

Niemieckie winnice również odczuły spadek temperatury pod koniec kwietnia. Spowodował on poważne straty w regionach winiarskich. Jest jeszcze zbyt wcześnie na dokładnie określenie rozmiaru strat, ale z pewnością są one duże i fala zimna jeszcze nie przeszła. Delegacja niemiecka ostrzega, że spodziewane są dalsze przymrozki.

Ucierpiały również winnice w Słowenii i Chorwacji. Zakres strat jest dalej szacowany, ale wstępna ocena mówi o koło 60 proc. słoweńskiej produkcji a w Chorwacji ucierpiało 80 – 90 proc. produkcji. W zachodnich regionach Węgier szacunkowe starty wyniosły 30 – 40 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!