PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Copa i Cogeca przyjęły stanowisko w sprawie przyszłości sektora bioenergii

Copa i Cogeca przyjęły stanowisko w sprawie przyszłości sektora bioenergii Według Copa-Cogeca ograniczenie udziału biopaliw w transporcie z 7 proc. w 2021 r. do 3,8 proc. do 2030 r. jest absolutnie nie do przyjęcia (Fot.Fotolia)

Autor: farmer.pl

Dodano: 05-05-2017 09:39

Tagi:

Copa i Cogeca jednogłośnie przyjęły wspólne stanowisko z zamiarem promocji stosowania biomasy rolnej i leśnej w sektorze bioenergii w celu osiągnięcia celów UE w zakresie energii i klimatu na 2030 r.Przemawiając w Brukseli po osiągnięciu porozumienia, przewodniczący grupy roboczej „Bioenergia” Copa i Cogeca, powiedział, że bioenergia przynosi wiele korzyści, gdyż pozwala walczyć ze zmianami klimatu, jest źródłem zrównoważonej energii i równocześnie wzmacnia wzrost gospodarczy i zatrudnienie na obszarach wiejskich pozwalając rolnikom na uzyskanie dodatkowych dochodów.

Według Copa-Cogeca, najpierw należy jednak stworzyć odpowiednie warunki do jej rozwoju. Dlatego też odrzucamy wniosek Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia lub nawet wycofania stosowania biomasy rolnej i leśnej z koszyka energii odnawialnej w UE. Wspierając paliwa kopalne wytworzone z odpadów sprawia się, że paliwa kopalne stają się bardziej konkurencyjne, co jest sprzeczne z celami UE w zakresie klimatu i energii oraz niekorzystne dla biomasy rolnej i leśnej.

Wniosek Komisji dotyczący przeglądu dyrektywy w sprawie promocji energii ze źródeł odnawialnych ogranicza udział biopaliw w transporcie z 7 proc. w 2021 r. do 3,8 proc. do 2030 r. i umożliwia państwom członkowskim przyjęcie własnych, niższych celów, co jest absolutnie nie do przyjęcia. Jeśli nie dojedzie do redukcji emisji gazów cieplarnianych w transporcie, zmniejszenie to zredukują inne sektory spoza ETS, czyli rolnictwo i budownictwo. Jest propozycja, aby dostawcy paliwa w sektorze transportu mieli obowiązek wprowadzenia przynajmniej 15 proc. wszystkich rodzajów zrównoważonych biopaliw do 2030 r. Aktualny pułap w wysokości 7 proc. dla biopaliw konwencjonalnych musi również zostać utrzymany do 2030 r. i ustalony na szczeblu UE. Biopaliwa konwencjonalne przynoszą bardzo wiele korzyści, które należy koniecznie utrzymać. Państwa członkowskie potrzebują elastyczności, by mogły trzymać się wartości odniesienia na 2021 r., które zostaną ustalone w aktualnie obowiązujących przepisach. Biomasa stała i gazowa powinny nadal mieć pierwszeństwo w dostępie do sieci elektroenergetycznej i dysponowania, gdyż tego rodzaju energia elektryczna pomaga zrównoważyć sieci elektroenergetyczne, a środki stabilizacyjne będą jeszcze bardziej potrzebne do 2030 r.

W branży grzewczej i chłodniczej zaproponowane przez Komisję dobrowolne podnoszenie odsetka energii ze źródeł odnawialnych o 1 punkt procentowy wartości opałowej powinno być obowiązkowe dla państw członkowskich. Jedynie państwa członkowskie, w których udział energii z odnawialnych źródeł w branży grzewczej i chłodniczej już wynosi ponad 60 proc. mogłyby być zwolnione

Podsumowując, sekretarz generalny Copa i Cogeca, powiedział, że ponieważ wyznaczono pewnych posłów do PE do zredagowania opinii na ten temat w maju, Copa i Cogeca apelują do nich o uwzględnienie naszych propozycji w ich opiniach w celu wzmocnienia roli biomasy rolnej i leśnej we wszystkich sektorach bioenergii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • swój 2017-05-09 00:33:53
    prezio duda ma dużo węgla i nie musi się stosować do przepisów unii
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!