Miesiąc od 13 stycznia do 10 lutego był okresem kontynuacji wzrostu cen surowców rolnych na światowych giełdach, chociaż pod koniec stycznia wystąpiła na rynku dość mocna, ale krótkotrwała korekta notowań. W omawianym okresie wszystkie kontrakty zbożowe oraz rzepak i soja osiągnęły najwyższe ceny od czerwca-lipca 2016 r.

Liderem wzrostu wśród zbóż była amerykańska pszenica notowana na giełdzie w Chicago, której cena wzrosła o 5,4 proc., do 164,98 dol./t - 667 zł/t (najwyższy poziom notowań od trzeciej dekady czerwca ub.r.), a od początku roku zwyżka nieznacznie przekroczyła już 10 proc. Jednak nie był to spokojny miesiąc notowań. Cena kilkukrotnie zbliżała się do ważnego z punktu widzenia analizy technicznej oporu w rejonie 160 dol./t i spadała nawet do 152 dol./t. Dopiero gorsze dane opublikowane w lutowym raporcie USDA spowodowały dynamiczny wzrost ceny i wyraźne pokonanie wspomnianego poziomu.

Wspomniany raport wykazał pogorszenie światowego bilansu pszenicy. Prognoza produkcji w 2016/17 została zmniejszona w stosunku do raportu ze stycznia o 4,45 mln t, do 748,24 mln t - głównie dzięki cięciom produkcji w Indiach o 3 mln t, do 87 mln t i w Kazachstanie o 1,51 mln t, do 14,99 mln t. Natomiast zapasy na koniec sezonu mają spaść o 4,68 mln t, do 248,61 mln t. Jednak nadal podane wartości będą historycznie rekordowe. Prognozę zapasów końcowych w USA zmniejszono o 4 proc. w wyniku szacowanego większego eksportu o 5 proc.

Znacznie mniej przez ostatni miesiąc wzrosła cena pszenicy na giełdzie w Paryżu - o 1,2 proc., do 171,75 euro/t (739 zł/t), a od początku roku notowania podniosły się jedynie o 2,2 proc. Jednak i w tym przypadku osiągnięta cena jest najwyższa od ubiegłego lata (od trzeciej dekady lipca 2016 r.). Ceny europejskiej pszenicy już wcześniej zachowywały się znacznie lepiej od amerykańskiej, a to za sprawą ponad 9-proc. spadku produkcji w Unii Europejskiej w obecnym sezonie do niespełna 145 mln t (wg USDA). Dodatkowo więcej niż zwykle było ziarna gorszej jakości (deszcze, głównie u największego producenta pszenicy w UE - Francji). W efekcie w 2016 r. cena pszenicy na MATIF w Paryżu spadła o 3 proc., a na CBoT w Chicago aż o 13 proc.