PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czechy: Rośnie liczba mini mleczarni

Czechy: Rośnie liczba mini mleczarni Czeskie mini mleczarnie sprzedają mleko i przetwory mleczarskie bezpośrednio z gospodarstw, automatów sprzedażowych lub na targowisku; Fot. Fotolia

Cztery lata temu było ich jeszcze 106, a obecnie już 241.Przyczyną ich rozwoju jest rosnące zapotrzebowanie konsumentów na regionalne produkty mleczarskie bez konserwantów.

Mini mleczarnie sprzedają mleko i przetwory mleczarskie bezpośrednio z gospodarstw, automatów sprzedażowych lub na targowisku.

Według zarządu czeskich służb weterynaryjnych, mini mleczarnia może dziennie przetwarzać maksymalnie 500 l mleka krowiego albo 100 l mleka owczego lub 50 l mleka koziego.

Na ogół właściciele mini mleczarni przetwarzają wyprodukowane przez siebie mleko, a tylko nieliczni zakupują je do innych rolników.

Czeskie ministerstwo rolnictwa wspiera powstawanie mini mleczarni. Na ich założenie nie jest wymagana zgoda władz weterynaryjnych, ale tylko rejestracja.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • wiechu 2017-06-05 08:02:16
    No i o to chodzi w demokracji, że idę do takiego rolnika i kupuje a jak nie smakuje to nie idę a on zarabia na tym i kasa w gminie zostaje. A te molochy mleko bez mleka robią wędliny bez mięsa a kasę za granicę transferowa. Popierać lokalne produkty!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!