Podaż pszenicy w sezonie 2015/16 w ujęciu globalnym będzie wysoka, oszacowano ją 947 mln t. co oznacza 3 proc. wzrost w odniesieniu do ubiegłego sezonu. W grudniowym raporcie USDA oszacowało zbiory pszenicy w na 734,93 mln t., co oznacza wzrost poziomu globalnej produkcji o 1,3 proc. w porównaniu z ubiegłorocznym rezultatem. Na wysoką podaż wpływ mają zapasy początkowe, które oszacowano na 212,07 mln t.

Poziom prognozowanych światowych zapasów końcowych pszenicy skorygowano w górę do 229,86 mln t. Wielkość produkcji pszenicy w skali świata, jak i zapasów prognozowanych na koniec sezonu 2015/16 jest rekordowa. Sytuacja ta dotyczy także rynku unijnego. Według USDA, unijna produkcja pszenic (łącznie pszenicy miękkiej i durum) wyniosła w bieżącym sezonie 157,66 mln t. w porównaniu do 156,53 mln w poprzednim sezonie i 144,58 mln t. dwa sezony wcześniej.

Wszystko wskazuje, że obecnie niewiele czynników przemawia za trwalszym odbiciem się cen pszenicy. Po pierwsze w ujęciu globalnym i w Europie pszenicy jest pod dostatkiem. Ponadto gorsze zbiory pszenicy na Ukrainie w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych zostały już wcześniej zdyskontowane przez rynek i doniesienia o problemach w uprawach pszenicy ozimej na Ukrainie nie wywierają większego wpływu na ceny, informuje FAMMU/FAPA za Reuters. Limit w eksporcie (16,6 mln t.) wprowadzony przez Ukrainę w sezonie handlowym 2015/16 był wyższy od listopadowej prognozy USDA dla tego kraju (15 mln t.).

Dodatkowo konkurencja cenowa o kluczowe rynki zbytu wywiera nacisk na spadek cen eksportowych. Można oczekiwać wzmożonego eksportu pszenicy przez Argentynę, która zniosła dotychczas obowiązujące cła m.in. na ten gatunek. Konkurencji ze strony Argentyny sprzyjać będzie słabe peso (waluta argentyńska). Poza tym trzeba liczyć się z silną konkurencją w eksporcie, zwłaszcza ze strony dostawców z basenu Morza Czarnego.

Presja podaży pszenicy w sezonie 2015/16 na kształtowanie się jej cen będzie duża, a wysoki poziom zapasów będzie zabezpieczeniem w przypadku ewentualnych perturbacji w światowej produkcji pszenicy w kolejnym sezonie. Przy dobrych, wysokich zbiorach pszenicy w sezonie 2016/17 niski poziom cen może się utrwalić na dłużej.

Podobał się artykuł? Podziel się!