Nowy tydzień notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach przyniósł kontynuację silnej przeceny z ostatniego piątku. Ponownie liderem spadku była amerykańska pszenica, która przez sześć ostatnich sesji potaniała już ponad 13 proc. i jest najtańsza od sierpnia 2006 r. Po dotychczasowym, w miarę silnym oporze przed spadkami, w końcu niestety dużej przecenie uległa także pszenica na MATIF, jednak nadal jest stosunkowo wysoko wyceniana w stosunku do amerykańskiej odpowiedniczki (jest droższa o 140 zł/t). Przypomnę, że jeszcze pod koniec kwietnia br. pszenica na CBOT była o kilka zł/t droższa od notowanej na MATIF.

Nadal traci na wartości także kukurydza. Po blisko 1,5 proc. spadku cena amerykańskiej kukurydzy wyznaczyła nowy dołek notowań i jest najtańsza od sierpnia 2009 r. Pomimo ostatnich spadków cen, kukurydza w Paryżu jest nadal wyceniana znacznie wyżej od amerykańskiej (o 227 zł/t).

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,94 proc. (158,50 euro/t- 686 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 4,42 proc. (140,91 USD/t- 541 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,76 proc. (164,25 euro/t- 711 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 2,24 proc. (124,50 USD/t- 478 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!