Wtorek był drugim z rzędu dniem wzrostu cen kontraktów na oleiste na światowych giełdach. Sierpniowy kontrakt na rzepak przez dwie pierwsze sesje tygodnia praktycznie odrobił silny spadek ceny z czwartku. Natomiast soja i canola po wczorajszym wzroście cen osiągnęły najwyższe notowania od dwóch miesięcy.

Wzrostom cen soi, a co za tym idzie i pozostałym oleistym sprzyjały informacje napływające z Argentyny. Liczne związki zawodowe w obliczu 30 proc. inflacji bądź jeszcze negocjują z rządem podwyżki, bądź już zapowiedziały strajk. Może to ograniczyć wywóz soi z trzeciego na świecie producenta (57 mln t wg USDA).

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,64 proc. (356,25 euro/t- 1431 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,07 proc. (365,04 USD/t- 1322 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,32 proc. (472,30 CAD/t- 1411 zł/t).

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!