PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dobre informacje ze Wschodu "trzymają" ceny zbóż

Dobre informacje ze Wschodu "trzymają" ceny zbóż

Pięć ostatnich dni sesyjnych przyniosło silne spadki pszenicy na chicagowskiej giełdzie. Kontrakty grudniowe potaniały o ponad 5 proc. Tona pszenicy kosztuje obecnie 247,5 USD. Na giełdzie MATIF również wystąpiły spadki, ale jednak ich skala była zdecydowanie mniejsza – cena spadła z 208,7 do 202,75 EUR/t, a więc o niecałe 3 proc. i jest najniżej od 18 października.- Spadek na giełdzie chicagowskiej podyktowany jest informacjami/spekulacjami nt. eksportu pszenicy z Indii, które są drugim po USA eksporterem tego towaru - komentuje Łukasz Rozbicki z AFS Dom Maklerski.

Rezerwy pszenicy w Indiach są w tym momencie ponad dwa razy wyższe niż faktyczne potrzeby (36,1 mln ton względem potrzebnych 14 mln ton). Rząd indyjski z tego powodu zaakceptował niższą minimalną cenę eksportową pszenicy w wysokości 260 USD/t (wcześniej 300 USD/t). Wysoki stan zapasów w Indiach powinien spowodować w najbliższych miesiącach znacznie większy eksport z tego kraju - wg Agrocorp może to być nawet wzrost o 32 proc. w najbliższych miesiącach, tym samym eksport pszenicy indyjskiej osiągnąłby rekordowe historycznie wolumeny.

- Największym eksporterem pszenicy pozostaje USA, jednak nadpodaż towaru z Indii może zmniejszyć popyt na pszenicę amerykańską. Z tego powodu CBOT zareagował dużo mocniej niż MATIF - dodaje Rozbicki.

Pszenica europejska silniej taniała w końcówce zeszłego tygodnia, kiedy to na rynek spłynęły informacje potwierdzające korzystne prognozy meteorologiczne z krajów byłego Bloku Wschodniego. W Rosji obsiano już 84 proc. prognozowanego obszaru zasiewów, natomiast na Ukrainie 87 proc. planowanych obszarów. Tym samym prognoza bardzo dobrych zbiorów w tych krajach jest jednak mniej zagrożona, niż sądzono.

Wg wrześniowego raportu USDA Rosja ma mieć o 43 proc., a Ukraina o 40 proc. lepsze zbiory w sezonie 2013/14 niż w sezonie 2012/13. Kolejny raport opublikowany zostanie 8 listopada.

- Wydaje się, że cena pszenicy jeszcze może nieco spaść do kluczowej daty 8 listopada, jednak nie spodziewałbym się już większej zmienności do tego momentu - konkluduje Łukasz Rozbicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • bardzo intel miastowy 2013-11-04 10:30:10
  w ten sam sposób powinny stanieć usługi przydrożnych dam ;)
 • inteligentny miastowy 2013-11-04 10:18:33
  tak samo jak gaz i ropa :)
 • miastowy 2013-11-04 08:20:42
  wysokie ceny zboż to przeszłość będą w następnych latach spadać ze względu na Ukrainę i poniekąd Rosję
 • JK 2013-11-03 09:01:43
  WTF? Jeszcze nie skonczyli zasiewac, a już prognozują zbiory??
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!