W sezonie 2014/15 Unia odnotowała nadspodziewanie wysoki eksport zbóż – dotyczyło to zwłaszcza pszenicy miękkiej i jęczmienia. Rozszerzono bowiem rynki zbytu o azjatyckie i uzyskano bardzo dobre wyniki w eksporcie pszenicy paszowej, nie tylko ziarna konsumpcyjnego. Według Strategie Grains, w sezonie 2014/15 unijny eksport pszenicy miękkiej osiągnie 32 mln ton. Jak podaje FAMMU/FAPA Polska wysunęła się na jedno z kluczowych miejsc w unijnym wywozie pszenicy – z wynikiem eksportu tego gatunku w 2014 r. wynoszącym 3,2 mln ton.

Prognozy dotyczące unijnego eksportu pszenicy w kolejnym sezonie są również obiecujące. W kwietniowym raporcie Strategie Grains zrewidował prognozę unijnego wywozu pszenicy miękkiej w kolejnym sezonie 2015/16 – o 2,2 mln ton do 31,2 mln ton. Na tak dobre wyniki w sprzedaży w nadchodzącym sezonie ma wpłynąć mniejsza dostępność ziarna od dostawców z rejonu Morza Czarnego, związana ze spodziewanymi gorszymi zbiorami.

W przypadku jęczmienia Strategie Grains podniósł prognozę sprzedaży zagranicznej z UE w sezonie 2014/15 o 300 tys. ton w porównaniu z ubiegłym miesiącem do 8,7 mln ton, z czego 2,4 mln ton ziarna ma pochodzić z Francji. W kolejnym sezonie 2015/16 wywóz jęczmienia z Unii ma się jeszcze zwiększyć – do 9 mln ton. Do czynników działających na korzyść eksportu zbóż w UE w sezonie 2014/15 należy zaliczyć: aprecjację dolara amerykańskiego (obniżającą konkurencyjność eksportu z USA), słabość euro (działającą na korzyść dla unijnych eksporterów), wprowadzenie czasowych restrykcji w rosyjskim eksporcie pszenicy (w postaci ceł wywozowych) oraz tani fracht (ułatwiający dostęp ziarna z Europy do odleglejszych rynków zbytu). W sezonie 2015/16 perspektywy dla eksportu zbóż z Polski są w dalszym ciągu dobre – o ile obecna konfiguracja i czynniki sprzyjające eksportowi z Unii będą kontynuowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!