W piątek, podobnie jak w czwartek rzepak na Matif nieznacznie potaniał kontynuując odreagowanie mocnego wzrostu z wtorku i środy. W sumie w ujęciu tygodniowym cena wzrosła o 2,1 proc. 418,75 euro/t. Od kilku tygodni notowania rzepaku poruszają się w szerokim zakresie ok. 410- 426 euro/t.

Europejski rzepak znajduje się w okresie konsolidacji po trwającej od lipca ub.r. silnej fali wzrostowej, natomiast kanadyjska canola bije nowe wielomiesięczne rekordy cen. W piątek po wzroście o 0,8 proc. osiągnęła nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i jest najdroższa od połowy lipca 2015 r. Przez ostatni tydzień cena wzrosła o 4,1 proc.

Najsłabiej wśród oleistych wypadły notowania amerykańskiej soi. W piątek cena wzrosła symbolicznie o 0,02 proc., a w ujęciu tygodniowym zwyżka wyniosła 1,3 proc. Impuls wzrostu ceny oleistych w minionym tygodniu przyszedł zza oceanu. We wtorek szef amerykańskiej organizacji paliw odnawialnych zapowiedział wprowadzenie zmian prawnych zmierzających do zwiększenia udziału zużycia biopaliw w USA. Reakcja rynku była natychmiastowa- silne wzrosty cen surowców rolnych. Co prawda administracja Białego Domu zdementowała pogłoski, ale dobry klimat na giełdach utrzymał się.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 0,18 proc. (418,75 euro/t- 1804 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,02 proc. (377,35 USD/t- 1545 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,79 proc. (536,60 CAD/t- 1639 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!