Jednak ubiegły tydzień nie był aż tak spokojny. We wtorek pojawiła się informacja z Rosji o możliwości wprowadzenia embarga na eksport zbóż w przypadku osiągnięcia pułapu 24 mln ton. Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. Rynek szybko zdyskontował negatywną informację, co doprowadziło do wzrostu notowań pszenicy na giełdzie w Paryżu o ponad 4 proc. i w Chicago o ponad 8 proc. Nieco mniejszy wzrost tego dnia odnotowała kukurydza o 2,6 i 6,6 proc.

W środę mieliśmy ważne informacje z Departamentu ds. Rolnictwa w USA na temat rynku zbóż. Szczególnie okazały się one korzystne dla pszenicy. W efekcie ceny tego zboża spadły na Matif i CBOT odpowiednio o ponad 3 i 5 proc. Jak widać giełdy surowców rolnych reagują dość nerwowo na dane spływające na rynek. Może to się wydawać dość dziwne, szczególnie, że rynki walutowe, akcji oraz surowców przemysłowych ( ropa, miedź ) notowały wzrosty. A jak wiadomo w ostatnich tygodniach na wszystkie te rynki oddziaływały przede wszystkim kiepskie informacje makroekonomiczne z głównych gospodarek świata (groźba recesji, drugiej fali kryzysu) oraz problemy strefy euro, w szczególności Grecji, Hiszpanii i Włoch.

Wydaje się, że rynek płodów rolnych żyje w tej chwili własnym życiem. Próby wywołania wzrostu cen, jak dotąd są krótkie i nie przynoszą efektu. Ceny pszenicy i kukurydzy znajdują się blisko swoich tegorocznych minimów. Niebezpiecznie blisko!. Czy nadchodzący tydzień przyniesie dalsze spadki, czy może wzrosty? Na obecną chwilę wydaje się bardziej prawdopodobne, że w przyszłym tygodniu ceny będą rosły. Przesłankami za tym są: w miarę spokojne otoczenie (wspomniane rynki walutowe , akcji innych surowców) oraz wyprzedanie rynku (1,5 miesięczne spadki) doprowadziło do chwilowej niechęci akceptacji niższych cen przez sprzedających. Chyba, że nagle- jak to ostatnio często bywa znowu zostaniemy zaskoczeni „negatywnymi sensacjami”. Ale na to nie mamy ani wpływu ani możliwości ich przewidzenia.

Ceny zamknięcia w piątek kontraktów terminowych: Matif (listopad), rzepak 434,75 euro/t, pszenica 184,75 euro/t, kukurydza 186,25 euro/t. CBOT (grudzień), pszenica 228,95 USD/t, kukurydza 251,97 USD/t.
W przeliczeniu na PLN ceny kształtowały na Matif: 1 875,95 PLN (rzepak), 797,20 PLN (pszenica), 803,67 PLN (kukurydza). Na CBOT: 713,62 (pszenica), 785,36 (kukurydza).

Podobał się artykuł? Podziel się!