PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Drożeją przetwory mleczne i mleko w skupie

Drożeją przetwory mleczne i mleko w skupie Druga w miesiącu (20 września) aukcja produktów mlecznych na platformie Global Dairy Trade (GDT) zakończyła się kolejnym-czwartym z rzędu- wzrostem indeksu, tym razem dość skromnie o 1,7 proc. do 913 pkt. Jednak przez ostatnie 2 miesiące zwyżka wyniosła aż 31,7 proc., ustanawiając najwyższą wartość indeksu od marca 2015 r.

Zanosi się na to, że dołek cenowy mleka jest już historią. W sierpniu drugi miesiąc z rzędu drożało mleko w skupie w Polsce, a we wrześniu nadal drożejące przetwory mleczne sugerują, że trend wzrostowy powinien być utrzymany.Druga w miesiącu (20 września) aukcja produktów mlecznych na platformie Global Dairy Trade (GDT) zakończyła się kolejnym-czwartym z rzędu- wzrostem indeksu, tym razem dość skromnie o 1,7 proc. do 913 pkt. Jednak przez ostatnie 2 miesiące zwyżka wyniosła aż 31,7 proc., ustanawiając najwyższą wartość indeksu od marca 2015 r.. Indeks znajduje się już na poziomie o 77,8 proc. wyższym niż wieloletni dołek wyznaczony 4 sierpnia 2015 r., ale jeszcze 42,0 proc. poniżej historycznego szczytu ustanowionego w połowie kwietnia 2013 r.

Na ostatnim przetargu GDT pełne mleko w proszku (WMP) potaniało o 0,2 proc. do 2782 USD/t, odtłuszczone mleko w proszku(SMP) zyskało 3,0 proc. i kosztowało 2293 USD/t, natomiast cena masła wzrosła o 3,6 proc. i wyniosła 3892 USD/t. Również na rynku unijnym rosną cen produktów mlecznych. Wg KE od dołków ustanowionych na przełomie kwietnia i maja br. do 11 września br. cena WMP wzrosła o 32,2 proc. do 2531 euro/t, SMP podrożało o 16,7 proc. do 1896 euro/t, a cena masła wzrosła aż o 49,4 proc. do 3731 euro/t.

Dobra koniunktura na rynku przetworów mlecznych, która utrzymuje się od kilku miesięcy, a w ostatnich tygodniach wyraźnie przyspieszyła, zaczęła przekładać się na wzrost cen mleka surowego w skupie. Wzrost światowego popytu na produkty mleczne najbardziej widoczny jest na przykładzie masła, którego zwyżka ceny w ostatnich 2 miesiącach jest imponująca- w UE o 25 proc. i na GDT aż o 45 proc.


Źródło: www.globaldairytrade.info

Według danych Komisji Europejskiej (KE) w lipcu br. średnia ważona cena mleka w skupie w UE-28 spadła do 25,54 euro/100 kg (o 0,9 proc. w stosunku do czerwca 2016). Od początku roku zniżka wynosi już 16,8 proc., a od szczytu kwotowań wyznaczonego w grudniu 2013 r. cena spadła aż 36,5 proc. (40,21 euro/100 kg) i jest najniższa od lipca 2009 r. Do dołka z maja 2009 r. brakuje zaledwie 1,14 euro/100 kg (4,7 proc.)- pokonanie tej bariery będzie oznaczać spadek cen europejskiego mleka do poziomu z połowy 1984 r.!

Poniższy wykres przedstawia średnie ceny mleka surowego w skupie w UE


Żródło: KE

Według danych KE w Polsce cena mleka surowego w skupie wzrosła w lipcu o 0,7 proc. w stosunku do czerwca br. i wyniosła 23,29 euro/100 kg. Od początku roku zniżka wynosi 15,0 proc., a od szczytu kwotowań wyznaczonego w grudniu 2013 r. cena spadła aż 37,3 proc. (37,17 euro/100 kg) i jest na poziomie września 2009 r. W lipcu mleko w Polsce było tańsze od średniej unijnej o 8,8 proc.

Poniższy wykres przedstawia średnie ceny mleka surowego w skupie w Polsce wg danych UE


Żródło: KE

Sierpień był drugim z rzędu miesiącem wzrostu ceny mleka w Polsce. Według danych GUS średnia cena skupu mleka surowego w Polsce w sierpniu wzrosła o 3,6 proc. w stosunku do lipca br. i wyniosła 104,88 zł/100 l i była niższa o 31,9 proc. od historycznego maksimum osiągniętego w grudniu 2013 r. (153,93 zł/100 l).
Poniższy wykres przedstawia ceny mleka surowego w skupie w Polsce wg GUS


Żródło: GUS

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • paqwel 2016-09-21 20:24:37
  I teraz widzicie co musiało sie wydarzyć ,żeby rolnicy przejrzeli. Zrobiono na rolniki biznes stulecia. Rolnik najłatwiejszy ,że tak powiem pachołek do zmanipulowania i wydymania .Pod pretekstem pomocy ,że tak ten przestępczy proceder nazwę w rozwoju wpakowano chłopa w pułapkę w większości przypadków bez wyjścia. Całe te dotacje tak jak pisałem piszę i będę pisał nie służyły żadnemu rolnikowi, rolnik dostał przy okazji te złomy ,ale za jką cenę. Ci dilerzy nie mogli nadziwić sie głupocie chłopa jak tylko rzucili te ochłapy z euroooburdeylu lecilei jak Barany na rzeź.A oni napie**li ceny ile się dało a chłop dawaj czubki normalnie czuby!!! ZAPAMIĘTAJCIE SOBIE DOTACJE ŁUNIJNE SŁUŻYŁY I BYŁY I SA PO TO bay rozwijać gospodarkę ale nie waszą tylko krajową kosztem głupiego naiwnego rolnika PO NIC INNEGO. Kolejna TRAGICZNA cecha Polskiego rolnik to jest niezdolność do współpracy i współdzielenia się jest tylko ta poskomusnistyczna zazdrość i nienawiść co rujnuje jakiekolwiek możliwości wypracowania profitów,korzyści dla Polskiego rolnictwa .
  T teraz dorżną umowami o chandlu DORŻNĄ ROLNICTWO. Wperw zarobili miliardy na tym. Zadłu,zyli ludiz a teraz będą na nich żerować. Metalność Polskiego chłopa chca podpisać najbardziej lichiarską i złodiejską umowę jak kiedykolwiek miałą miejsce GDZIE JEST POLSKI CHŁOP ????? Gdzie każdy na zachodzie protestuje gdzie ja się pytam. Potem będą płakać po fakcie jak podpiszą to będą lecieć na Warszawę potem to laskę można będzie zrobić im co najwyżej z połykiem a nie protestować TERAZ JEST CZAS jeśli w ogóle.
 • kzo 2016-09-21 12:35:22
  @debiec. Ja nie winie rolników. Chodzi o to w jaki sposób nas zmanipulowano,że gdy każdy bedzie miał oborę jak z prospektu lely i mając ponad 10k na laktacje wydając 2/3 kasy za mleko na pasze, profilaktykę i dobrostan czy bóg wie co jeszcze to będzie bogaty i szczęśliwy. Nie tędy droga. W najdroższej oborze krowa nie bedzie mieć takiego dobrostanu jak na ogrodzonym pastwisku. A caly sprzet i budynki nowe trzeba splacac i to rentownosc spycha w wartosci ujemne.Inna sprawa ekoterrorysci- wszyscy myślą ze gdy krowa mięsna sie cieli na dworze w lutym to jest bestialstwo. Tak samo z urzędasami.
 • The Bill 2016-09-21 12:06:13
  Tutaj jak na dłoni widać dlaczego rządy USA i Kanady tak prą na podpisanie z UE umów TTIP i CETA. Jak tak dalej pójdzie będziemy jeść tylko sery i wyroby ( galanterię) mleczarskie z tych krajów.
 • debiec 2016-09-21 11:38:59
  Nie zgadzam się z Tobą kzo.. to nie wina rolników, że stawiają takie obory, to wina urzędników. U nas każdy by chciał postawić krówki na łące, żeby się popasły, i je tylko doić i mieć z tego pieniążki. Nam np nie pozwolili na to ludzie, niegdyś wszyscy na ulicy mieli gospodarstwa, teraz prawie codziennie po przejściu stada krów (30 sztuk) zjawiała się u nas policja. Musieliśmy zainwestować w oborę wolnostanowiskową przez ludzi. Następnie każde stanowisko, każdy cm obory i wyposażenia musieliśmy dokupić przez wymogi urzędnicze. Teraz krowy muszę mieć lepiej niż ludzie, którzy przy nich pracują. Taka jest okrutna prawda.
 • grzevoo 2016-09-21 11:24:44
  U mnie w okolicy w ostatnim roku zrezygnowało kilkunastu rolników, kolejnych kilkunastu zrezygnuje w najbliższym roku lub dwóch. Jeżeli cena mleka wzrośnie przedłuży to może ich funkcjonowanie o rok czy dwa, ale nie więcej. Nawet wyższa cena mleka, jak wynika z rozmów z nimi nie zachęci ich do dalszego inwestowania w produkcję. Mleko to harówa dla której w ogóle brak jest szacunku. Jeszcze trochę i mleko będzie kosztowało dwa razy tyle a i tak nie będzie komu robić
 • vektor zero 2016-09-21 11:15:00
  Od kilku lat jestem sąsiadem hodowcy kilkunastu krów na północnym Mazowszu.Ten człowiek haruje przez siedem dni w tygodniu i 39 dni w miesiącu na okrągło. Podziwiam go. Mój sąsiad nigdy nie urlopu, nigdy nie wyjeżdża na wakacje. W niedziele jedzie na mszę do pobliskiego kościoła i zaraz wraca. To jest zwyczajnie niewolnicza robota na okrągło. Po prostu. Spadkobierców nie ma do tej roboty, bo dzieci nie chcą tyrać na roli i przy krowach jak ich ojciec. I mają rację.
 • wikary zbereźnik 2016-09-21 11:05:52
  A skąd brać cielęta do opasu gdy będzie mało krów? Litwini, Łotysze, Bułgarzy są idiotami? I będą ciągle za grosze sprzedawać polskim pośrednikom?
 • mleczarz 2016-09-21 10:21:17
  dokładnie ja też się sam zastanawiam nad zmianą produkcji póki jeszcze są rodzice to jakoś to idzie ale jakoś sobie nie wyobrażam że ja bede całe życie dojił i totalnie zero wolnego czasu znajomy ma 40 krów i już przestawia się na opasy rezygnując z krów. Powoli następuje zmiana pokoleniowa więc i trudniejsze czasy nastapią dla mleczarni jeszcze zacznie brakować mleka.
 • 52924 2016-09-21 10:07:01
  ta sielanka dla mleczarni juz sie konczy nikt na wsi z mlodych nie bedzie doil
 • kzo 2016-09-21 08:19:48
  My jestesmy od ruch#### nas w du###. Nie ma co się dziwić. Mleczarstwo a dokładniej przetwórstwo mleka rozwija sie świetnie dzięki temu w Polsce że jestesmy bez mózgowi. Ludziska nie ilość a koszt produkcji decyduje. Pobudowalismy za miliony obory. Płytki. Komputery. Roboty. Jedzcie do usa i popatrzcie gdzie i jak produkuje sie mleko.krowy na dworze caly rok. Zaspy na 2 metry a hf brykają po nich. Obora? Jakas stara rozsypana szopa. Dój i wynocha w pole. Tmr? Tak. Na zewnątrz. A u nas? Najlepiej by prądem dogrzewali obory bezstropowe bo się krowy zaziębia. Nikt sie nie przejmuje tam. A u nas sobie znaleźli ofiary z rolasa z krowami wszyscy. Od paszy przez maszyny i weterynarzy po nie wiadomo co jeszcze. No i po co pytam? Żeby brylować w prospekcie tych hien z federacji? Żeby wyczytać ze mamy ponad 10k na rok? Ogarnijcie sie ludzie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.254.212
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!