W piątek na światowych giełdach taniały wszystkie kontrakty na zboża. Podobnie było prawie przez cały miniony tydzień. W konsekwencji, przez pięć ostatnich sesji pszenica na Matif potaniała o 2,4 proc., na CBoT o 3,8 proc., cena kukurydzy spadła odpowiednio o 1,9 proc. i 3,3, proc.

Był to drugi z rzędu tydzień spadków notowań kontraktów zbożowych, po wcześniejszych dynamicznych wzrostach (sięgających nawet 20 proc.). Jak można zauważyć na poniższych wykresach, zniżki –chociaż dość głębokie w niektórych przypadkach- to mieszczą się w zakresie normalnej korekty i dotychczas zniosły 1/3- 1/4 wcześniejszych zwyżek.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,90 proc. (192,75 euro/t- 791 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,47 proc. (203,56 USD/t- 767 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 0,68 proc. (181,25 euro/t- 744 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 2,27 proc. (165,45 USD/t- 623 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!