Średnia cena sprzedaży cukru kwotowego w kampanii 2012/13 wynosiła 707,19 euro/t. Gdyby wszystkie cukrownie rozliczały się zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zakupu i dostawy buraków cukrowych w ramach kwoty produkcyjnej, to jedna tona surowca o przeciętnej polaryzacji cukru wynosiłaby 184,75 zł.

Zapytaliśmy Kazimierza Kobzę z KZPBC dlaczego realne ceny jakie otrzymali plantatorzy są takie rozbieżne.

- Niestety cukrownie stosują różne systemy zapłaty - odpowiedział. Krajowa Spółka Cukrowa negocjuje cenę corocznie. Na wycenę buraków w koncernie Südzucker składa się cena minimalna gwarantowana plus dodatkowe świadczenia. W koncernie Pfeifer&Langen oraz Nordzucker plantatorzy mogą dokonać wyboru pomiędzy dwoma systemami zapłaty. Jeden z nich bierze pod uwagę cenę minimalną powiększoną o świadczenie gwarantowane (bez uwzględnienia poziomu polaryzacji). Drugie wyjście to cena minimalna plus dodatkowe świadczenia ustalone przez koncern.

- Pfeifer&Langen twierdząc, że nie sprzedał w kampanii 2012/13 około 30 proc. cukru kwotowego, tylko cukier rafinowany trzcinowy i na tej podstawie obniżył cenę o około 25 zł za 1 tonę buraka cukrowego o zawartości 16 proc. cukru - mówi Kobza.

Wg nas  jest to nieprawda, gdyż rozróżnienie cukru białego czy został wyprodukowany z trzciny czy buraków jest stosunkowo „na oko” trudne - dodaje.

- Wszystko to jest wina braku jednego ogólnopolskiego „Porozumienia Branżowego”. W momencie wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa z 10 marca 2011r. producenci cukru „uciekali” przed jego zapisami i wymogli na niektórych Związkach Plantatorów podpisanie tzw „regionalnych porozumień” i teraz widać tego efekty. Producenci cukru zamiast konkurować pomiędzy sobą kosztami produkcji cukru, konkurują pomiędzy sobą, kto mniej zapłaci za dostarczone przez plantatorów buraki cukrowe, a buraki i koszty ich uprawy są w całej Polsce jednakowe - uważa Kobza.

Wg Krajowego Związku Plantaorów Buraka Cukrowego uwzględniając różnych systemy zapłaty najmniej korzystnie w kampanii 2013/2014 wyszli plantatorzy odstawiający buraki do Pfeifer&Langen - otrzymali 158,79 zł/t. Nieco więcej zapłacił Südzucker bo 175,56 zł. W KSC producenci buraków wynegocjowali cenę 185 zł/t. Niewiele więcej otrzymali ci którzy współpracują z Nordzucker. Tam cena wynosiła 185,56 zł/t.

Podobał się artykuł? Podziel się!