Piątkowe notowania kontraktów na oleiste zakończyły się w bardzo złych nastrojach. Wyraźny spadek ceny soi przełożył się na pozostałe oleiste, a powodów było kilka. Najnowsze modele prognozy pogody wskazują na chłodniejszą i z opadami sytuację w rejonie upraw soi w USA. Przypomnę, że jeszcze nie tak dawno oczekiwano gorącej i suchej pogody.

Ministerstwo rolnictwa w Argentynie podniosło szacunki produkcji soi o 0,8 mln t do 58,8 mln t, przy prognozie USDA w lipcowym raporcie na poziomie 56,5 mln t. Wcześniej fundusze spekulacyjne otwierały pozycje długie na soi (kupowały kontrakty), teraz są strona sprzedającą (zamykają pozycje długie) co pogłębia spadki cen.

Przez tydzień cena soi na CBOT spadła o 6,2 proc. Canola potaniała o 3,9 proc., a najmniej stracił rzepak w Paryżu - jedynie 0,8 proc. lepsze zachowanie się cen rzepaku nie jest przypadkowe. Niższa produkcja w UE (m.in. w Polsce i Francji) i na Ukrainie powinna trzymać ceny na stosunkowo wysokim poziomie, a jednodniowe spadki (w piątek o 1,7 proc. na MATIF) są raczej dość przypadkowe i emocjonalne. Pierwsze doniesienia z trwających w Polsce (na farmer.pl) żniw tylko to potwierdzają - plony są niższe, więc cena powinna być odpowiednio wyższa.

Rzepak MATIF, kontrakt sierpniowy - cena spadła o 1,72 proc. (357,75 euro/t- 1559 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 2,52 proc. (369,82 USD/t- 1461 zł/t).

Na giełdzie w Chicago wobec soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena spadła o 2,40 proc. (451,50 CAD/t- 1359 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!