Wczoraj odbyło się ostatnie notowanie kontraktu na pszenicę z dostawą w grudniu na giełdzie Matif. Cena spadła aż prawie 4 proc. do 155,5 euro/t. Jednak ma to już jedynie znaczenie statystyczne. Ostatnio często tak się zdarza, że serie kontraktów na pszenicę tuż przed wygaśnięciem notują duże spadki cen. Doskonale to widać na załączonym poniżej wykresie kontynuacyjnym. Kolejna najbliższa seria kontraktu z dostawą w marcu przyszłego roku potaniała wczoraj 0,5 proc. do 164,75 euro/t, czyli była droższa o prawie 10 euro/t (6 proc.).

Kukurydza na giełdzie w Paryżu podrażała wczoraj piąty raz z rzędu (po wcześniejszej serii sześciu sesji spadkowych). Zarówno spadki jak i obecne wzrosty są skromne i wynoszą kilka dziesiątych proc. dziennie. Od początku listopada na kukurydzy na Matif trwa korekta notowań w zakresie 162-167 euro (wykres konsolidacyjny poniżej).

Amerykańskie zboża na koniec wczorajszego dnia podrożały. Chociaż w trakcie dnia przeważały spadki cen. Tygodniowe dane eksportowe były gorsze niż w tygodniu wcześniejszym, ale nadal są znacznie lepsze niż w poprzednim sezonie. Wysyłki eksportowe amerykańskiej kukurydzy w tygodniu kończącym się 8 grudnia wyniosły 861 tys. t i były o 26 proc. niższe niż tydzień wcześniej, ale o 52 proc. wyższe niż w analogicznym tygodniu ubiegłego roku. Od początku sezonu (1 września) wyeksportowano już 14,6 mln t kukurydzy- aż o 86 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

W przypadku amerykańskiej pszenicy tygodniowy eksport wyniósł 441 tys. t i był o 19 proc. niższy niż tydzień wcześniej i o 1 proc. wyższy niż w podobnym tygodniu przed rokiem. Jednak od początku sezonu (1 czerwca) wyeksportowano już 14,1 mln t- o 29 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 3,86 proc. (155,50 euro/t- 693 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3