We wtorek ponownie wzrosły ceny kontraktów zbożowych na światowych giełdach. Pszenica na Matif zbliżyła się do 160 euro/t i jest najdroższa od 3 lutego br. Od wyznaczonego dołka na początku marca notowania wzrosły już o 13,0 proc. Kukurydza na tej giełdzie osiągnęła najwyższą cenę od 13 stycznia br., a jej cena od wyznaczonego minimum w trzeciej dekadzie lutego wzrosła o 9,0 proc.

Amerykańska kukurydza notowana na giełdzie w Chicago jest najdroższa od 18 grudnia ub.r., a jej cena od dołka z końca lutego wzrosła o 5,5 proc. We wtorek jedynie pszenica na CBoT nie wyznaczyła nowego szczytu notowań- zabrakło 0,18 USD/t. Jednak od minimum osiągniętego 1 marca cena amerykańskiej pszenicy wzrosła o 8,7 proc.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 1,61 proc. (152,75 euro/t- 652 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 2,05 proc. (173,98 USD/t- 654 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 2,25 proc. (151,75 euro/t- 648 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 4,22 proc. (138,38 USD/t- 520 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!