Jak poinformował prezes Elewarru, firma w latach 2013 i 2014 miała straty odpowiednio na poziomie ponad 13 i ponad 6 mln zł. Już pod nowym kierownictwem w przedłużonym roku gospodarczym (1.01 2015 r. - 30.06 2016 r.) strata wyniosła 400 tys. zł. Obecny rok gospodarczy kończący się 30 czerwca br. firma zakończy zyskiem wynoszącym 3,5 mln zł.

Zdolności magazynowania zbóż i rzepaku aktualnie w Elewarrze wynoszą 632 tys. ton, a pojemność technologiczna magazynów to 505 tys. ton.

W ramach swojej działalności Elewarr prowadzi:

● obrót handlowy zbożami konsumpcyjnymi i paszowymi, kukurydzą oraz rzepakiem

● świadczy usługi przechowalnicze dla Agencji Rezerw Materiałowych  i ARR

● ściśle współpracuje z gospodarstwami ARR w zakresie:

● zawierania umów na skup zbóż, rzepaku, kukurydzy i rzepaku oraz rozlicza się przez kompensatę (za dostępne przez Elewarr środki produkcji) jak i środki finansowe

● skupuje rośliny wysokobiałkowe ( bobik, łubin i groch)

W ramach skupu ze zbiorów 2017 r. Elewarr zamierza skupić 280 tys. ton przede zbóż i rzepaku, głównie: pszenicy rzepaku, kukurydzy żyta i innych.

Łączna ilość skupionych na własny rachunek i usługowo nasion w 2017 r. ma wynieść ponad 400 tys. ton.

Zarezerwowana jest również powierzchnia magazynowa dla producentów i grup producenckich nieposiadających własnej powierzchni a zamierzających oczekiwać na wyższe ceny.

Elewarr posiada pełne zabezpieczenie finansowe na zakup zbóż i rzepaku, przy założeniu, że ceny będą takie jak w 2016 r. Obsługa płatności trwać będzie do 14 dni.

Składowane to odbywać ma się na preferencyjnych zasadach a warunkiem jest umowa dotycząca, co najmniej 20 t zbóż lub rzepaku. W przypadku odsprzedaży do 31 grudnia 2017 r. zbóż lub rzepaku producent lub grupa producencka otrzyma za nie cenę według aktualnego cennika a koszty składowania będzie można negocjować. Towar zostanie zaś wydany bezpłatnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!