Taki wzrost jest o tyle istotny, że uwarunkowania rynkowe w poprzednim roku były niekorzystne. Po wprowadzeniu embarga na unijną wieprzowinę przez Rosję, oraz po znacznym spadku sprzedaży na rynek ukraiński i białoruski, europejscy eksporterzy musieli szukać nowych rynków zbytu.

Te straty zostały jednak odrobione głównie na rynkach azjatyckich. W 2014 r. odnotowano wprawdzie spadek zamówień z Hong Kongu, było to jednak kompensowane 30-procentowym wzrostem eksportu na rynek chiński. Ożywiła się również sprzedaż do Filipin, Korei Południowej oraz USA. Wśród nowych rozwijających się rynków eksportowych należy też wymienić Australię, która w I kw. br. zakupiła 19 tys. t wieprzowiny z UE, tj. o 72 proc. więcej niż przed rokiem.

Jak wskazuje AgraEurope, rośnie zainteresowanie podrobami wieprzowymi. Ta grupa produktów została również objęta rosyjskim embargiem, ale dynamiczny wzrost sprzedaży na rynkach azjatyckich, w tym do Chin, Korei Południowej oraz Japonii, pomógł w nadrobieniu strat. 

Dla eksporterów mięsa drobiowego I kw. br. był również korzystny. Wolumen sprzedaży wzrósł w ujęciu rocznym o 4 proc. do 275,6 tys. t. Taki wzrost napędzany był szczególnie przez rynek filipiński, chiński, wietnamski oraz ukraiński. Na początku br. zainteresowanie europejskim drobiem na Bliskim Wschodzie było nieco słabsze. Z kolei na rynkach afrykańskich spadki w zamówieniach mięsa drobiowego do RPA były kompensowane wzrostem sprzedaży do Ghany.

Odnotowano również coraz większe zainteresowanie mięsem indyczym na rynkach poza unijnych, w tym szczególnie w Ghanie, Chinach, Wietnamie. Łącznie w I kw. br. sprzedaż tego segmentu mięsa wzrosła o 6 proc. do 32,5 tys. t.

Wolumen wołowiny, który trafia na rynki poza unijne jest znacznie mniejszy. W I kw. br. było to 39,9 tys. t, niemniej dynamika sprzedaży na rynkach poza unijnych dla tego gatunku mięsa była najwyższa, 20 proc. w skali roku. Utrata rynku rosyjskiego, na skutek wprowadzenia embarga w 2014 r., była sporym wyzwaniem dla unijnych eksporterów mięsa wołowego. Udało im się niemniej nadrobić straty dzięki zwiększeniu sprzedaży w Hong Kongu, Szwajcarii oraz na Filipinach. Podobnie sytuacja wyglądała dla podrobów wołowych. Eksport tych produktów zwiększył się w I kw. br. o 8 proc. do 41,3 tys. t, wspierany przez rosnącą sprzedaż do Hong Kongu, Ghany oraz Wybrzeża Kości Słoniowej.

Należy również wspomnieć, że omawiany wzrost eksportu mięsa i podrobów wspierany był przez osłabienie euro względem dolara. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!