Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO w czerwcu wyniósł średnio 154,3 punktu, czyli o 6,2 punktu (4,2 proc.) więcej niż w maju. Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim wyższe ceny pszenicy wysokobiałkowej i perspektywa mniejszych zbiorów w USA. Ceny kukurydzy spadły na skutek rekordowych zbiorów kukurydzy w Ameryce Południowej.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO w czerwcu wyniósł średnio w kwietniu 162,1 punktu i był o 6,5 punktu (3,9 proc.) niższy niż w maju. Przyczynił się do tego spadek cen oleju palmowego i sojowego, a w mniejszym stopniu również rzepakowego i słonecznikowego.

Wskaźnik cen wyrobów mlecznych FAO wyniósł średnio w czerwcu 203 punkty, czyli 15,5 punktu (8,3 proc.) więcej niż w maju. W czerwcu wzrosły ceny sera oraz mleka pełnego i odtłuszczonego w proszku, ale najbardziej podrożało masło.

Wskaźnik cen mięsa FAO wyniósł średnio w czerwcu średnio 175,2 punktu, czyli o 3,2 punktu, (1,8 proc.) więcej niż w maju. Przyczyniły się do tego ograniczone dostawy z Oceanii. Rosły ceny wołowiny i wieprzowiny. Na ceny drobiu nadal wpływały obawy przed ptasią grypą.

Wskaźnik cen cukru FAO wyniósł średnio w czerwcu 197,3 punktu, czyli prawie 31 punktów i (13,4 proc.) mniej niż w maju. Spadek spowodowany jest przede wszystkim zmniejszającymi się od lutego cenami cukru. Wpływ na spadek mają też duże dostawy z Brazylii, przy słabym popycie importowym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!