Wskaźnik cen żywności FAO jest ważonym indeksem, który analizuje ceny pięciu głównych grup towarowych żywności na rynkach międzynarodowych. Agreguje on wskaźniki cen zbóż, mięsa, nabiału, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż w kwietniu wyniósł 167,6 punktów i był niższy od marcowego o 2,2 punktu, czyli 1,3 proc. Do spadku przyczyniła się zmniejszająca się cena pszenicy spowodowana dużymi dostawami na rynek i oczekiwaniem kupujących na dalszy spadek cen. Ceny kukurydzy od marca zmieniły się nieznacznie, podobnie jak ceny ryżu, na który był niewielki popyt.

Wskaźnik cen olejów roślinnych wyniósł 150,2 punktów, czyli o 1,5 punktu, albo 1,0 proc. mniej niż w marcu br. Ceny oleju sojowego powoli rosły.

Wskaźnik cen mleka w kwietniu wyniósł 172,4 punkty, czyli o 12,5 punktu, albo 6,7 proc. mniej niż w marcu 2015 r. Do spadku przyczyniły się najbardziej zmniejszenie cen mlek w proszku i masła. Na wysokość wskaźnika wpłynęła też niepewna sytuacja związana z poziomem chińskiego importu i kontynuacja rosyjskiego embarga.

Wskaźnik cen mięsa w kwietniu wyniósł średnio 178 punktów, czyli o 3 punkty, albo 1,7 proc. mniej niż w marcu. Na wartość wskaźnika wpłynęły wyższe ceny wołowiny i jagnięciny w Australii i Nowej Zelandii. Ceny wieprzowiny lekko wzrastały, a drobiu spadały.

Wskaźnik średnich cen cukru wyniósł w kwietniu br. 185,5 punktu, czyli o 2,4 punktu, albo 1,3 proc. mniej niż w marcu. Wysokość wskaźnika cen cukru w kwietniu 2015 r. była najniższa od lutego 2009 r. Spadek wskaźnika spowodowany był przed wszystkim prognozami większych zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!