Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł w listopadzie średnio 141,4 punktu, czyli o 0,6 proc. mniej niż w październiku i 12 punktów albo 7,9 proc. poniżej poziomu z 2015 r. Do spadku przyczyniły się przede wszystkim wzrosty notowań dolara i perspektywy dobrych zbiorów w Argentynie i Australii.

Wskaźnik cen oleju roślinnego FAO wyniósł średnio 175.6 punktu i w stosunku do października wzrósł o 7,6 punktu albo 4,5 proc. Wzrost był skutkiem wyższych cen oleju palmowego, sojowego oraz wzrostu popytu na oleje roślinne w branży biodiesla.

Wskaźnik cen mleka FAO wyniósł średnio 186,4 punktu i w porównaniu z październikiem wzrósł o 3,6 punktu, albo 1,9 proc. Notowania wzrosły dzięki wyższym cenom mleka pełnego w proszku oraz masła. Przyczynił się do tego również wzrost popytu na trwałe produkty mleczarskie na rynkach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i w Chinach, w połączeniu z gorszą podażą z Nowej Zelandii.

Wskaźnik cen mięsa FAO wyniósł średnio 161,5 punktu, czyli tyle samo, co w październiku. Wpłynęły na to  niższe ceny baraniny, wieprzowiny i mięsa kurcząt, przy zrównoważonym wzroście cen wołowiny.

Wskaźnik cen cukru FAO wyniósł średnio w listopadzie 287,1 punktów, czyli o 28 punktów lub 8,9 proc. mniej niż w październiku. Był to pierwszy spadek po sześciu kolejnych miesiącach wzrostów. Zmniejszenie wskaźnika w znacznym stopniu było skutkiem gorszych notowań brazylijskiej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego, a także doniesieniom o wyższych niż oczekiwano zbiorach w południowej części Brazylii.

Podobał się artykuł? Podziel się!