Globalny handel pszenicą w 2015/16 (lipiec/czerwiec) jest obecnie prognozowany na 151,5 mln t i jest to o 2 mln t więcej niż przewidywano w grudniu. Jeśli prognoza by się sprawdziła to globalny handel pszenicy byłoby 5 mln t niższy niż w 2014/15. Może to być spowodowane głównie słabszym popytem importowym w Maroku, Islamskiej Republice Iranu i Turcji. Oczekuje się także zmniejszenia eksportu ze strony Kanady i Unii Europejskiej, co skutkować będzie kurczeniem się globalnego handlu.

Natomiast dostawy z Argentyny i regionu Morza Czarnego mogą przekroczyć poziom z poprzedniego sezonu. Prognoza handlu światowego zbóż gruboziarnistych w 2015/16 (lipiec/czerwiec) wskazuje na prawie 171 mln t i została podniesiona o ok. 1 mln t od grudnia. Oczekuje się wyższego przywozu jęczmienia z Chin oraz kukurydzy przez Wietnam i RPA.

Mimo korekty w górę, globalny handel zbóż gruboziarnistych w 2015/16 ma się kurczyć w porównaniu do poprzedniego sezonu, głównie z powodu mniejszego importu przez kilka krajów w Azji, a mianowicie Chin, Indonezji i Islamskiej Republiki Iranu.

Podobał się artykuł? Podziel się!