Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO w kwietniu wyniósł średnio  w kwietniu 146,0 punktów, czyli o 1,8 punktu (1,2 proc.) mniej niż w marcu. Do spadku przyczynił się duży eksport wraz z dobrymi prognozami zbiorów w sezonie 2017/2018.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO w marcu wyniósł średnio w kwietniu 161,1 punktu i był o 6,6 punktu (3,9 proc.) niższy niż w marcu. Spadek spowodowany był obniżką cen oleju palmowego i oleju sojowego.

Wskaźnik cen wyrobów mlecznych FAO wyniósł średnio w kwietniu183,6 punktu, czyli 6,2 punktu (3,3 proc.) mniej niż w marcu. Wskaźnik ten spadł po raz drugi od kwietnia 2016 r. Przyczyniły się do tego: duża produkcja mleka na półkuli północnej oraz prognozy większych dostaw mleka w proszku i serów.

Wskaźnik cen mięsa FAO wyniósł średnio w kwietniu średnio 166,6 punktu, czyli o 2,8 punktu, (1,7 proc.) więcej niż w marcu. Ceny mięsa owczego i wieprzowiny, a także wołowiny i drobiu zmieniły się w niewielkim stopniu. W UE panował duży popyt połączony ze sprzedażą do Chin i Korei Południowej.

Wskaźnik cen cukru FAO wyniósł średnio w kwietniu 233,3 punktu, czyli 23,3 punktu i (9,1 proc.) mniej niż w marcu. Odzwierciedla on słaby popyt ze strony krajów importujących i oczekiwania na wysoką produkcje i duży eksport brazylijskiego cukru.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!