Wczorajsza sesja notowań kontraktów zbożowych upłynęła pod dyktando kupujących, co zaowocowało wzrostem cen. Jedynym wyjątkiem była kukurydza w kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie MATIF, która straciła na wartości aż 1,2 proc. Jednak należy pamiętać, że był to pierwszy dzień bez notowania serii styczniowej, która była wyceniana o kilkanaście euro niżej od następnej serii marcowej. W sumie kukurydza z dostawą w marcu jest o blisko 10 proc. droższa od właśnie przechodzącej do historii serii styczniowej.

Wzrost cen zbóż może cieszyć zwłaszcza, że ceny ropy wczoraj drastycznie spadły o ok. 6 proc.- zarówno amerykańska WTI jak i Brent do najniższych notowań od 2004 r. A jak wiadomo znaczna część amerykańskiej kukurydzy przerabiana jest na bioetanol. Z kolei dzisiaj w czwartek po raz drugi w tym tygodniu zostały zawieszone notowania akcji na chińskich giełdach po spadku indeksów o ponad 7 proc.!

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,44 proc. (171,50 euro/t- 740 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,33 proc. (170,03 USD/t- 681 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy - cena spadła o 1,23 proc. (160,25 euro/t- 692 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,43 proc. (138,97 USD/t-557 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!