Jak mówił Andrzej Bąk, analityk rynku zbóż z Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A., skup zbóż w polskich portach jest znacznie mniejszy niż jeszcze przed kilkoma miesiącami. Realizowane są wcześniejsze kontrakty na dostawy, choć część rolników musi się z nich wycofywać gdyż zboże nie trzyma żądanych parametrów. Ceny zbóż kupowanych w portach z rynku: pszenica konsumpcyjna o zawartości białka 14 proc. -730-740 zł/t, o zawartości białka 12,5 proc. - 660-670 zł/t, pszenżyto – 590-600 zł/t i żyto 570-600 zł/t.

W skupie ceny zbóż z dowozem są relatywnie niższe niż w portach. Pszenica z 14 proc. zawartością białka kosztowała 680-700 zł/t, z 12,5 proc. zawartością białka 630-670 zł/t, pszenica paszowa 610-660 zł/t, pszenżyto 540-600 zł/t, żyto konsumpcyjne 550-610 zł/t, a paszowe 520-560 zł/t.

Na WGT S.A odnotowano następujące ceny:

Za pszenicę konsumpcyjną żądano po 640-660 zł/t, a kupujący chcieli ją nabyć po 650- 680 zł/t. Kupujących i sprzedających było mniej więcej tylu samo

Pszenica paszowa oferowana była po 600-670 zł/t, natomiast kupujący skłonni byli ją nabyć po 620-640 zł/t.. Dominowali sprzedający.

Żyto konsumpcyjne oferowano po 550-580, a kupujący chcieli zapłacić za nie 640– 660 zł/t. Kupujących było więcej.

Żyto paszowe oferowano po 520-530 zł/t, a chętnych do zakupu nie było.

Jęczmień paszowy zgłoszono do sprzedaży po 550-570 zł/t, ale kupujący skłonni byli dokonać zakupu po 540-560 zł/t. Kupujących i sprzedających było tyle samo.

Pszenżyto oferowano po 560-600 zł/t, a kupujący poszukiwali je po 560-600 zł/t. Kupujących było więcej.

Kukurydza oferowana była po 690-750 zł/t, a kupujących nie było.

Owies paszowy zgłoszono do sprzedaży po 520-570 zł/t, a kupujący oferowali 520-550 zł/t. Kupujących i sprzedających było tyle samo

Zdaniem Brunona Skalskiego specjalisty ds. rynku zbóż z Giełdy Rolpetrol, pszenica, jęczmień i kukurydza w ciągu ostatnich dwóch tygodni podrożały średnio o 20 zł/t.

Pszenicę paszową z dostawą po oferowano 660-670 zł/t, jęczmień ozimy z dostawą po 620 zł/t, kukurydzę z dostawą po 720-780 zł/t, żyto po 550 zł/t z dostawą a owies paszowy po 530 zł/t z również dostawą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!