Zastąpienie taniej wycenianej wygasającej serii listopadowej kontraktu na kukurydzę na Matif serią droższą styczniową oraz ponad procentowy wzrost jej ceny przy prawie procentowym spadku notowań kukurydzy w Chicago doprowadziło do znacznego wzrostu i tak już wcześniej wysokiej dysproporcji cen tego ziarna po obu stronach Atlantyku.

Według wczorajszych cen zamknięcia, po przeliczeniu na złotówki (średni kurs NBP), kukurydza na giełdzie w Chicago z dostawą w grudniu kosztuje 512 zł/t., w Paryżu natomiast z dostawą w styczniu jest droższa aż o 204 zł (716 zł/t), czyli 40 proc.!!! Częściowo różnicę cen tłumaczy fakt, że UE jest importerem netto kukurydzy, natomiast USA są eksporterem netto kukurydzy. Nie uzasadnia to jednak aż tak dużej rozbieżności cen i w najbliższym czasie spread powinien się zmniejszyć. Pytanie otwarte pozostaje jedynie która cena do której będzie się zbliżać? Wydaje się, że bardziej prawdopodobny jest wzrost ceny w USA.

Pszenica Matif, kontrakt listopadowy- wczoraj notowania nie zmieniły sie (202,00 euro/t- 843 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Cena kontraktów styczniowych podniosła się o 0,62 proc., marcowe podrożały o 0,62 proc. i kosztowały 203,25 i 202,25 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy powoli przekształca się we wzrostowy,  krótkoterminowy od ponad 2 mies. jest wzrostowy.


Najbliższe techniczne opory do pokonania na wykresie kontynuacyjnym paryskiej pszenicy znajdują się w okolicach 210 i 230 euro/t. Najbliższe wsparcie występuje na poziomie 200 euro/t.

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- spadek ceny wczoraj o 0,42 proc. (240,02 USD/t- 742 zł/t).


W Chicago kontrakty wygasające w marcu potaniały o 0,67 proc., majowe obniżyły się o 0,71 proc.  i kosztowały 243,51 i 245,54 USD/t.

Podobnie jak w przypadku pszenicy na Matif, w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy przekształca się we wzrostowy, krótkoterminowy jest wzrostowy.