Według Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA/FAMMU) raczej utrzymają się wysokie ceny pszenicy konsumpcyjnej, co będzie dodatkową zachętą dla eksporterów. Wskazano, że podobna sytuacja miała miejsce w sezonie 2010/2011, gdy Rosja i Ukraina wprowadziły zakaz eksportu zbóż. Z danych FAPA/FAMMU wynika też, że w tym sezonie oba te kraje raczej tylko ograniczą podaż swojego ziarna.

Tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie są prognozowane na 47,2 mln ton wobec 56,7 mln ton rok wcześniej. Według ukraińskiego resortu rolnictwa eksport zbóż może nawet wzrosnąć o 3 mln ton, do 26 mln ton w nadchodzącym sezonie. To wynik przede wszystkim znacznych zapasów, które są szacowane na 12 mln ton. W sezonie 2012/2013 (od 1 lipca 2012 do 30 czerwca 2013 r.) Ukraina wyeksportuje ok. 8 mln ton pszenicy, a jęczmienia - 2 mln ton.

Według czerwcowej prognozy amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA) tegoroczne zbiory zbóż w Rosji mogą wynieść 88 mln ton, czyli o 6 mln ton mniej niż w okresie poprzednim. Straty w uprawach spowodowała mroźna zima i wiosenna susza. Rosjanie podtrzymują jednak prognozę - 94 mln ton. Amerykańscy eksperci uważają, że w sezonie 2012/13 Rosja będzie mogła wyeksportować 19 mln ton zbóż wobec 27 mln ton w tym sezonie.

W informacji FAPA/FAMMU wskazano, że w nadchodzącym sezonie zbiory pszenicy w Unii Europejskiej prawdopodobnie spadną, to przede wszystkim efekt silnych mrozów ostatniej zimy. Dotyczy to pszenicy miękkiej i twardej, tzw. durum.

Innego zdania jest francuska firma Strategie Grains, która w czerwcowym raporcie podwyższyła prognozowany eksport pszenicy z UE o 2 mln ton, do 13,5 mln ton w sezonie 2012/2013. To - zdaniem ekspertów - efekt poprawy pogody w niektórych rejonach upraw.

Podobał się artykuł? Podziel się!