Interesujący przebieg miały wczorajsze notowania surowców rolnych na światowych giełdach, które pokazują jak jedna wypowiedź może wpłynąć na ceny. Szef amerykańskiej organizacji paliw odnawialnych zapowiedział wprowadzenie zmian prawnych zmierzających do zwiększenia udziału zużycia biopaliw w USA. Reakcja giełd była bardzo szybka, a w USA wręcz euforyczna. Ceny pszenicy i kukurydzy na giełdzie w Chicago wzrosły o blisko 4-5 proc. Niestety, później administracja Białego Domu zdementowała informację i emocje opadły. Ceny zaczęły spadać, jednak na rynkach utrzymały się wzrosty. Amerykańska pszenica zakończyła dzień zwyżką o 1,4 proc. do 156 USD/t, natomiast cena kukurydzy wzrosła o 1,8 proc. do 144,4 USD/t.

Amerykański optymizm przeniósł się również na rynek europejski. Ceny zbóż na MATIF zyskiwały na wartości, ale mniej. Ostatecznie pszenica podrożała o 1,2 proc. do 172,25 euro/t, a kukurydza o 1,5 proc. do 171,25 euro/t, odrabiając dokładnie poniedziałkowe straty. Dzisiaj tuż po południu wzrosty cen są kontynuowane. Pszenica na MATIF zyskuje 1 proc. i kosztuje 174 euro/t- co jest wyrównaniem szczytu notowań z 22 lipca 2016 r., natomiast kukurydza drożeje o 0,3 proc. do 171,75 euro/t. Jeżeli wzrosty cen utrzymają się do końca sesji, jest szansa, że pszenica na MATIF wyznaczy nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i będzie najdroższa od końca grudnia 2015 r. Za oceanem pszenica i kukurydza drożeją po ok. 1 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,17 proc. (172,25 euro/t- 744 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,43 proc. (156,07 USD/t- 636 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5