W pierwszych ośmiu miesiącach 2015 roku wywóz polskiego cukru obniżył się w relacji rocznej, jednocześnie jego przywóz uległ głębokiej redukcji. Saldo obrotów w handlu zagranicznym cukrem było dodatnie i poprawiło się w relacji rocznej.

Postępująca obniżka cen cukru odbiła się na jego eksporcie, który zmniejszył się znacznie dynamiczniej wartościowo niż ilościowo, podobnie było w przypadku spadku importu. Wyniki za pierwsze półrocze wykazywały zbliżone spadki wywozu w relacji rocznej, ale załamanie importu było głębsze, a przywóz nieco przyspieszył w lipcu i sierpniu.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2015 roku eksport cukru z Polski wyniósł 294,8 tys. t, a jego wartość 129,1 mln euro. Oznacza to spadek względem roku wcześniejszego odpowiednio o 9 i 19 proc. Średnia wartość eksportu obniżyła się o 10 proc. do 438 €/t, czyli do ok. 1,82 zł/kg.

Głównym odbiorcą polskiego cukru w tym czasie, gdzie trafiło 2/3 wywozu były kraje unijne, przede wszystkim Czechy, Niemcy, Grecja, Litwa i Węgry. Do UE cukier sprzedawano średnio po 468 €/t i jest to o 16 proc. taniej niż w roku ubiegłym. Cena wynosiła ok. 1,94 zł/kg. Do krajów spoza Unii, głównie: Izraela, Kazachstanu, Rosji i Libanu cukier trafiał średnio po 375 €/t i był sprzedawany o 12 proc. drożej niż w roku wcześniejszym. Cena za kg to ok. 1,56 zł.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2015 roku import cukru do Polski spadł o 41 proc. do 98 tys. t, a jego wartość zmniejszyła się o 52 proc. do 43,3 mln euro poinformowała FAMMU/FAPA. Cukier sprowadzano średnio po 442 €/t o 19 proc. taniej niż w roku ubiegłym (bez rozróżnienia na cukier biały i surowy), czyli po ok. 1,83 zł/kg.

Głównymi dostawcami cukru do Polski były kraje trzecie, skąd zakupiono 56 proc. i najwięcej cukru sprowadzono Mozambiku i Zimbabwe, a także z Mauritiusa. Z krajów trzecich cukier importowano po średnio 402 €/t (-24% r/r), czyli po około 1,67 zł/kg, Kraje trzecie korzystają z bezcłowego dostępu do unijnego rynku cukru

Pozostałymi dostawcami cukru były kraje unijne Czechy, Dania, Francja, Niemcy, skąd sprowadzano cukier po 493 €/t, o 14 proc. taniej niż w roku wcześniejszym. Za kg płacono ok. 2,05 zł. W ramach UE handel jest bezcłowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!