"W połączeniu z mniejszymi zapasami początkowymi spowoduje to zmniejszenie podaży krajowej o blisko 11 proc. Jednocześnie zużycie zwiększy się o ponad 5 proc. W wyniku tego, zapasy końcowe mogą się zmniejszyć o 41 proc. do 1,0 mln ton" - napisano w comiesięcznej publikacji IERIGŻ.

Według ekspertów IERiGŻ, w najbliższym czasie ceny surowców roślinnych mogą wzrosnąć. Spadek zbiorów praktycznie wszystkich roślin uprawnych z powodu suszy, która objęła głównie centralną Polskę, sprawi, że podaż zbóż będzie znacznie mniejsza niż w ubiegłym roku, który był rekordowy pod względem zbiorów.

Dynamikę wzrostu cen skupu zbóż hamować będzie jednak wysoka podaż produktów zwierzęcych. Pogorszenie opłacalności produkcji trzody chlewnej, drobiu, bydła i mleka, będzie skłaniać mniej efektywnych producentów do redukcji pogłowia zwierząt. Będzie to zwiększać podaż żywca. Sytuacja może zmienić się w czwartym kwartale pod wpływem sezonowego spadku podaży przede wszystkim mleka - oceniła Jadwiga Seremak-Bulge.

Jej zdaniem niepewność co do skali podwyżek cen w sezonie 2015/16 zachęca rolników do magazynowania zbóż i wstrzymywania się ze sprzedażą. Mimo zakończenia żniw ich podaż zbóż jest niewielka.

Dobre zbiory na świecie oraz mniejszy popyt ze strony największego importera - Chin powoduje, że światowe ceny zbóż od kilku tygodni spadają. "Nie należy się więc spodziewać znacznego wzrostu cen krajowych, mimo mniejszych zbiorów w Polsce i wielu krajach europejskich" - zaznaczyła ekspertka.

Według niej, prawdopodobny wzrost cen zbóż po zbiorach w 2015 r. oraz niskie ceny żywca wieprzowego mogą zahamować zainteresowanie produkcją żywca wieprzowego i odbudową pogłowia świń. Wskazuje na to zmniejszenie liczby świń przeznaczonych na chów. Wyższe ceny ziarna i pasz mogą zmniejszyć opłacalność produkcji drobiarskiej i dynamikę jej rozwoju.

W zakończonym sezonie 2014/15 (lipiec 2014 r. - czerwiec 2015 r.) do skupu trafiło 8,6 mln ton zbóż podstawowych, tj. o 15 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Skupiono 6,0 mln ton pszenicy (5,0 mln ton w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu), 683 tys. ton żyta (1,1 mln ton), 749 tys. ton jęczmienia (643 tys. ton) i 1,9 mln ton kukurydzy (2,1 mln ton).