Wtorkowe notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach ponownie spadały. Wydaje się, że nadal piętno na cenach odbija ostatni raport USDA opublikowany w poprzednią środę. Zapowiedź rekordowych historycznie zbiorów pszenicy na świecie i oczekiwanych rekordowych zapasów końcowych zniechęca inwestorów do dokonywania zakupów.

Jako jedyna wczoraj zyskała amerykańska kukurydza. Mogła to być reakcja na lekkie pogorszenie się stanu upraw tej rośliny w USA. Z kolei kukurydza europejska ponownie straciła na wartości pomimo, że na prognozy USDA produkcji kukurydzy w UE mówią aż o 17 proc. spadku zbiorów w obecnym sezonie- z rekordowych 75 mln t w 2015/15 do 62,25 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,14 proc. (173,75 euro/t- 723 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,25 proc. (181,60 USD/t- 682 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest boczny, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,56 proc. (176,25 euro/t- 733 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,83 proc. (144,19 USD/t- 542 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!