Cena canoli na giełdzie w Winnipeg w piątek wzrosła po raz dziesiąty z rzędu – o 1,2 proc.- i to pomimo silnego wzrostu przewidywanej powierzchni zasiewów. Według ankiety Reutersa zakres oczekiwań analityków wynosił 19,5- 22,5 mln akrów przy średniej 21,3 mln akrów- było by to o 4,58 proc. więcej niż przed rokiem. Oficjalne szacunki zasiewów podane w piątek przez kanadyjski urząd statystyczny (Stats Canada) były zbliżone do najbardziej optymistycznych prognoz i wyniosły 22,39 mln aktów- tj. o 9,92 proc. więcej niż w mijającym sezonie.

Notowania canoli od początku kwietnia wzrosły już 8,6 proc., w tym w ostatnim tygodniu aż 5,2 proc.- bezdyskusyjny lider rynku. Cena rzepaku na Matif w tym czasie podniosła się odpowiednio o zaledwie 1,3 proc. i 0,4 proc. Jeszcze słabiej wypadły notowania soi. Od początku kwietnia cena wzrosła o 0,5 proc., a w ostatnim tygodniu spadła o 0,5 proc.

Kanada nie jest tak znaczącym światowym producentem soi (w obecnym sezonie 6,5 mln t)- jak rzepaku- jednak warto odnotować, że w nadchodzącym sezonie oceniana przez Stats Canada powierzchnia upraw wzrośnie aż o 27,47 proc. do 6,96 mln akrów. Analitycy średnio przewidywali wzrost powierzchni do zaledwie 6 mln akrów.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,13 proc. (398,25 euro/t- 1701 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,45 proc. (349,43 USD/t- 1392 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,21 proc. (525,90 CAD/t- 1557 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!