We wtorek kontrakty terminowe na oleiste na światowych giełdach kontynuowały poniedziałkowe spadki cen, wywołane bardzo dobrymi danymi dla amerykańskiej soi, które w przypadku prognoz wydajności i produkcji okazały się wyższe nawet od najbardziej optymistycznych szacunków rynkowych.

Przypomnijmy, że USDA prognozuje w USA rekordową wydajność soi na poziomie 3,4 t/ha, a produkcję na rekordowe 114,33 mln t (106,93 mln t w poprzednim sezonie i 110,5 mln t w prognozie sprzed miesiąca). Siłą rzeczy - przy niezbyt optymistycznych danych dla rzepaku, szczególnie w Europie - kontrakty na rzepak w Paryżu i canolę w Winnipeg również traciły na wartości, poddając się nastrojom na giełdzie w Chicago.

Rzepak MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 1,00 proc. (371,50 euro/t- 1617 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 1,65 proc. (355,76 USD/t- 1378 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,57 proc. (456,50 CAD/t- 1351 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!