Nadal trwa zła passa amerykańskich zbóż. Wczoraj po raz siódmy z rzędu potaniały kontrakty na pszenicę i kukurydzę, pogłębiając tym samym odpowiednio ponad dziesięcioletni i ponad sześcioletni dołek cenowy. Prognozowane rekordowe zbiory zarówno pszenicy jak i kukurydzy w USA w zestawieniu z rekordowymi prognozami produkcji na świecie, przy mocnym dolarze, dają taki efekt, jaki widać na załączonych poniżej wykresach.

Cena pszenicy na MATIF wzrosła jako jedyna i to o ponad jeden procent odrabiając część przedwczorajszych strat. Notowania europejskiej pszenicy zachowują się znacznie lepiej od amerykańskiej z powodu słabych zbiorów w Unii, jednak – jak widać na wykresie poniżej- nie są w stanie oprzeć się spadkom w ostatnim czasie.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,14 proc. (155,75 euro/t- 676 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 1,96 proc. (133,47 USD/t- 519 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,31 proc. (161,50 euro/t- 701 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 2,49 proc. (119,68 USD/t- 465 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!