We wtorek ponownie rosły ceny kontraktów zbożowych na światowych giełdach. Liderem rynku po raz drugi z rzędu była amerykańska pszenica, która po wzroście w poniedziałek o 3,5 proc., wczoraj podrożała o 3,8 proc. czyli w dwa dni zyskała aż 7,4 proc. Tym razem słabiej (o 1 proc.) wzrosła cena pszenicy na giełdzie w Paryżu (w poniedziałek wzrost wyniósł 2,7 proc.), jednak zarówno jedna jak i druga odrobiły już ubiegłotygodniowe straty i do lokalnych szczytów z 21 maja br. brakuje niewiele ponad 1 proc.

Od dwóch dni rośnie również cena kukurydzy po obu stronach Atlantyku, ale wzrosty są znacznie mniejsze. We wtorek wyraźnie silniej rosły ceny zbóż za oceanem. Prawdopodobnie wynikało to z silnego (ponad 2 proc.) osłabienia amerykańskiego dolara do euro.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,97 proc. (182,50 euro/t- 755 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 3,80 proc. (188,31 USD/t- 709 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,65 proc. (155,00 euro/t- 641 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,92 proc. (141,33 USD/t- 532 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!