W czwartek jako jedyny potaniał mający ostatni dzień notowań grudniowy kontrakt na pszenicę na giełdzie MATIF. Jego cena zamknięcia wyniosła 165 euro/t i była aż 12,5 euro/t (7 proc.) niższa od ceny kolejnego najbliższego kontraktu z dostawą w marcu przyszłego roku. Wczoraj kontrakt marcowy na pszenice i styczniowy na kukurydze na tej giełdzie podrożały odpowiednio o 0,3 proc. i 0,2 proc. W porównaniu ze wzrostami cen zbóż na giełdzie w Chicago były to zdecydowanie symboliczne wzrosty.

Bardzo dobre tygodniowe dane eksportowe amerykańskiej kukurydzy wspierały wzrost jej notowań i pociągnęły również cenę pszenicy, chociaż w tym przypadku tygodniowe zobowiązania eksportowe zawiodły analityków. Według raportu USDA w tygodniu kończącym się 3 grudnia podpisano umowy na wywóz 1,097 mln t amerykańskiej kukurydzy podczas gdy rynek średnio oczekiwał wartości jedynie 550 tys. t. W przypadku pszenicy tygodniowe zobowiązania wyniosły 255 tys. t wobec 400 tys. t oczekiwanych przez analityków.

Cenom europejskiej pszenicy z pewnością nie pomagają dane opublikowane w ostatnim miesięcznym raporcie USDA. Według publikacji w Unii Europejskiej wyprodukowano w bieżącym sezonie rekordowe historycznie 157,66 mln t (wzrost o 0,39 mln t wobec raportu listopadowego), ale ważniejsze jest to, że zmniejszono prognozowany eksport o 1 mln t do 32,5 mln t (35,4 mln t w poprzednim sezonie)oraz wewnętrzne zużycie również o 1 mln t. W efekcie zapasy pszenicy na koniec sezonu w UE wzrosną do 18,95 mln t (16,34 mln t prognozowane przed miesiącem). Jeżeli przewidywania się sprawdzą zapasy końcowe wzrosną o 40 proc. w stosunku do końca poprzedniego sezonu i aż o 91 proc. wobec sezonu sprzed dwóch lat.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,60 proc. (165,00 euro/t- 717 euro/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3