W czwartek ponownie liderem notowań oleistych na światowych giełdach był rzepak na MATIF. Cena wzrosła o kolejne 3,0 euro do 411,0 euro/t, co oznacza nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej (najwyższa cena od 30 kwietnia 2014 r.-wykres kontynuacyjny). Słabnąca złotówka do euro dodatkowo podniosła wycenę wyrażoną w naszej walucie do 1834 zł/t- najwyższa wartość od 31.05.2013 r. Rynek europejskiego rzepaku jest bardzo silny i wzrosty cen do wieloletnich rekordów nie powinny dziwić, co wynika z przyczyn znanych już od kilku miesięcy- głównie najniższa od czterech lat produkcja w Unii i na Ukrainie (duży eksporter rzepaku do UE).

Z kolei amerykańska soja potaniała trzecią sesję z rzędu, chociaż tym razem symbolicznie o 0,2 proc. Tygodniowe zamówienia eksportowe na soję w USA były neutralne i znalazły się niewiele powyżej połowy zakresu oczekiwań rynku (0,8 mln t- 1,9 mln t), czyli 1,4 mln t. Były jednak o 23 proc. niższe w porównaniu z tygodniem poprzednim, ale aż 67 proc. wyższe w stosunku do zamówień w tym samym tygodniu przed rokiem.

Ropa naftowa na światowych rynkach podrożała wczoraj o 3-4 proc. (dzień wcześniej wzrost wyniósł ok. 9 proc. po decyzji OPEC o ograniczeniu wydobycia). Wzrost cen ropy pozytywnie oddziałuje na rynek oleistych (część przeznaczana jest na biopaliwa)- z wyjątkiem amerykańskiej soi, na którą w ostatnich dwóch dniach silne wzrosty cen ropy nie działają.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena wzrosła o 0,74 proc. (411,00 euro/t- 1834 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,24 proc. (378,36 USD/t- 1589 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,48 proc. (527,70 CAD/t- 1651 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!