Koniec roku nie rozpieszcza posiadaczy zbóż, ceny zamiast tradycyjnie zyskiwać na wartości, dość mocno spadają. Kukurydza na Matif wyznaczyła w czwartek nowe minimum cenowe i jest najtańsza od początku marca br. Może to trochę dziwić w kontekście blisko 25 proc. spadku produkcji w UE w obecnym sezonie do 57,75 mln t (dane USDA). Pewnym usprawiedliwieniem może być fakt, że cena dotyczy najbliższego kontraktu, który na początku stycznia kończy giełdowe notowania. Kukurydza w kolejnej serii- z dostawą w marcu 2016 r. jest droższa aż o 13 euro/t (8,6 proc.).

W czwartek potaniała amerykańska pszenica i kukurydza, pomimo bardzo dobrych tygodniowych danych eksportowych kukurydzy. Zobowiązania eksportowe kukurydzy wyniosły 804 tys. t (oczekiwania rynku zawierały się w przedziale 500-750 tys. t. W przypadku pszenicy było gorzej. Przewidywania analityków wynosiły 200-500 tys. t, natomiast raport ujawnił wartość 370 tys. t.

Przez ostatni tydzień ponownie najwięcej straciła na wartości kukurydza na giełdzie w Paryżu- 5,6 proc.(tydzień wcześniej spadek o 3,0 proc.), natomiast pszenica potaniała o 1,3 proc. (przed tygodniem nie zmieniła ceny). W Chicago w tym czasie pszenica potaniała o 4,0 proc.(spadek o 0,8 proc. tydzień wcześniej), a cena kukurydzy spadła odpowiednio o 2,7 proc. i o 0,2 proc.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,29 proc. (174,00 euro/t- 738 zł/t).

Wykres 1

Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,43 proc. (171,77 USD/t- 665 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,33 proc. (150,50 euro/t- 638 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,27 proc. (143,50 USD/t-555 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!