Miniony tydzień nie był łaskawy dla posiadaczy długich pozycji w kontraktach zbożowych na światowych giełdach. Praktycznie przez cały tydzień przeważały spadki cen, zapoczątkowane obawą o kondycję chińskiej gospodarki. Zawirowania na rynkach surowców przybrały zróżnicowany charakter, a w sumie zboża zakończyły tydzień na minusach. Pszenica w Paryżu potaniała o 2,4 proc. , a w Chicago o 4,5 proc. Kukurydza na Matif straciła 3,0 proc. i na CBoT 08 proc.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,15 proc. (162,75 euro/t- 689 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,50 proc. (175,26 USD/t- 657 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest boczny, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,15 proc. (169,00 euro/t- 715 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,41 proc. (142,61 USD/t- 535 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!