Piątkowe notowania kontraktów zbożowych przebiegały w zmiennych nastrojach. Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu rosły, natomiast na CBoT spadały. Niemniej jednak w wydaniu tygodniowym wszystkie zboża po raz kolejny potaniały. Pszenica na MATIF przez tydzień straciła 0,8 proc., w Chicagob2 ,0 proc. Kukurydza w Paryżu potaniała o 0,5 proc., a w Chicago 0 1,9 proc.

Jak nie patrzeć na zachowanie się cen zbóż to trzeba przyznać, że spadki cen na światowych rynkach są dość uzasadnione, co nie znaczy że jest to usprawiedliwione. Po pierwsze wyraźny spadek cen pszenicy i kukurydzy wynika z ogólnej dekoniunktury rynku surowców. Dołujące ceny ropy, miedzi itp. siłą rzeczy spychają ceny zbóż w dół. Dlaczego? Proste. Duże zakupy zbóż, czyli import m.in. z EU przez chociażby kraje Afryki Północnej- w tym przede wszystkim przez producentów ropy są obecnie znacznie ograniczone- bo ropa jest tania- i jest mniej kasy na import! To jest system naczyń powiązanych.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,14 proc. (155,00 euro/t- 684 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,16 proc. (168,10 USD/t- 657 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,67 proc. (149,75 euro/t- 661 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,42 proc. (141,23 USD/t- 552 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!